8. NÄDAL 21.02.– 27.02.2011. Jõgeva ümbruses
Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
Hobused
Pakane jätkus. Kolmapäeval (23.02.) langes õhutemperatuur taas alla -30 kraadi, mis oli siinkandis juba viies kord veebruari külmalaine ajal. Ka reede hommikul oli külma ligi ‑30 kraadi (täpsemalt -29,7 °C). Hommikuti olid puud härmas. Külm kippus tungima keldritesse ja majadesse torustikku kinni külmetama. Tundus, et pakasele ei tulegi lõppu! Õnneks suutis päevane päike tõsta õhutemperatuuri - 8…- 14 kraadini ja keskpäeval oli mõnus õues olla. Päevane soojus oli isegi kähriku liikvele meelitanud, kes iseseisvuspäeval toimetas aeglaselt ja rahulikult Piibe maantee lähedal, Vägeva kandis.
Laupäeval (26.02.) toimus ilmamuutus. Öösel oli külma ainult -10 kraadi ja hommikul kattis maad õhuke värske lume kiht. Päeval paistis päike läbi pilvevine ja temperatuur tõusis ainult nelja kraadi võrra, s.o - 6 kraadini. Ilm oli võrreldes eelmiste päevadega tuulisem. Pühapäevaks ilm uuesti selgines. Öösel mõõdeti -13 kraadi, päevane temperatuur tõusis ‑3 kraadini. Kuna lumi kandis peal, siis oli kena nädalalõpu päev suusatamiseks ja looduses jalgsi liikumiseks. Metsas oli siiski lumekoorik õhem ja vajus kohati läbi.
Külmadega oli muld hakanud külmuma ja jõudis 24. veebruariks põldudel külmuda kohati juba kuni 10 sentimeetri sügavuseni. Taimede võrsumissügavusel (s.o 3 cm sügavusel) oli langenud mullatemperatuur miinuspoolele -0…-0,4 °C.
Neljapäevast alates oli päev juba üle 10 tunni pikk. Kuna päikest oli rohkesti, siis kostus üha enam meil talvituvate lindude laulu. Häälekad olid tihased, rohevindid, leevikesed, varblased, harakad, varesed, kodutuvid. 13. veebruarist alates ei ole suuremat lumesadu olnud ja kahe nädala jooksul kogunenud jäljemustrid on lumel näha. See annab hea ülevaate piirkonna imetajate faunast.
Jõgeval, 28.02.2011.
Täiendavat lugemist Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kodulehelt:
Agrometeoroloogilised vaatlusandmed