Aasta loomad

Postitas Aasta Loom - N, 31.03.2016 - 23.38
Sisu

Juba neljandat aastat valib lai ring loodushuvilisi ja loodusharidusega seotud institutsioone aasta looma. Miks? 

Lisaks inimesele elab Eestimaal üle kuuekümne imetajaliigi ja oleks tore, kui meie rikkalik loomastik leiaks laiemat tähelepanu.  Iga  loomaga käib kaasas ainulaadne ökoloogiliste seoste võrgustik ning liikidega ühekaupa tuttavaks saades avaneb aasta-aastalt  võimalus avastada enda jaoks uusi tahke meie metsaelus. Nõnda võib nii mõndagi vahvat selgeks saada.

 

Hundiaasta

Esimeseks aasta loomaks 2013 valisid Eesti terioloogia selts, Looduskalender, Eesti looduskaitse selts, Looduse omnibuss, Tallinna loomaaed, Eesti loodusmuuseum, Eestimaa looduse fond, Eesti loodusmuuseum, Eesti metsaselts ja ajakiri Loodusesõber suure üksmeelega ühe meie looduse värvikamaid kujusid, kardetud ja austatud metsavalitseja SUSI ehk hundi. Hunt tekitas paljudes vastuolulisi tundeid ning ettevaatliku, harva  kohatavana ning peidulisena suisa vajas lähemat kajastamist. Hundilood, mis looduskalendri leheküljel ilmusid, leiab arhiivist ehk siit:

 

Hülgeaasta

Soome lahele pühendatud 2014. aastal sai aasta looma tiitli kaitsealune viiger, kelle madala arvukuse põhjuseid loeteledes näitab sõrm ikka inimese peale. Et aasta jooksul jagus tähelepanu ka hallhülgele, kellel läheb meie vetes paremini, oli meile eriti oluline selgitada, miks hallil läheb paremini kui viigril, mis vahe on halli ja mustu elukeskkonnal –  mõlemad elavad Läänemeres!  Veebikaamera vahendusel saime halle ka otse looduskalendri aknast vaadata. Viigriaasta lugusid leiab siit:

 

Metssea aasta

2015. aasta loomaks valiti metssiga, kuna juba 2014. aasta suve  hakul oli erialainimestele selge, et katk jõuab varsti Eestisse ja metssiga vajab igakülgset tähelepanu. Nii ka läks ja suure osa aasta tegemistest kajastasime ka katkuga seotud uudiseid. Tore oli see, et esimest korda ühtlustasime lõunanaabritega  aasta looma valiku, ka lätlased  nimetasid oma aasta loomaks metssea ehk meza cuka läti keeles. Metssea-aasta lugusid näeb siit:

 

Mägra aasta

2016. aasta loomaks valiti mäger, Eesti metsade vägev ehitaja. Et näeme teda looduses harva - mäger tegutseb põhiliselt pimedal ajal ja hämaras  - tunneme teda tegevusjälgede järgi, millest vägevamad on mägralinnakud. Aasta oli pühendatud mägra elupaikade tutvustamisel. Mägrakaamera juures saime jälgida mägrapaari elu kevadest sügiseni,. Esmakordselt Eestis toimus 2016. aastal mägraseire, mille tulemusena inventeeriti 7 maakonna teadaolevad mägralinnakud, millest kümne ja suurema uruga elupaigad jõuavad ka 2017. aasta jooksul vääriselupaikade kaardile.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.