Allikalood

Kristel Vilbaste kirjutab Eesti allikatest.

vaata vanemaid allikalugusid kuni 2016. aastani siit.

Lahemaa allikad

Postitas Looduskalender - L, 21.05.2016 - 09.09

Kirjutas ja pildistas Kristel Vilbaste

Laevapõhjad keset metsa.

Kui Lahemaa Oandu looduskeskuse juht Tiina Neljandik mind kevadtalvel Oandule matkapäevale allikatest kõnelema kutsus, siis tegime omavahel kokkuleppe, et mina räägin Eesti allikatest, aga tema näitab mulle ja ka teistele huvilistele Lahemaa põnevamaid allikaid.

Käik Lahemaale sai teoks kevade kõige ilusamal ja mõnusamal ajal – pole veel sääski, aga ümberringi rõkkav linnulaul ja puhkenud õied.

Tõsi, minu loengu ajal ei tulnud taevast tilkagi vihma, aga kogu retke aja sadas kevadist allikarammu. Üsna tihedat. Aga seda ei saanud ilmale sugugi pahaks panna, sest vett maa ihales. Ja eks allikad toituvadki vihmaveest.

Linna-allikad

Postitas Looduskalender - L, 19.03.2016 - 12.12

Kirjutas ja pildistas Kristel Vilbaste

 

Kevad algab pühapäeval, 20. märtsil kell 6.30 hommikul. Aga kevad on juba pool kuud hiilides tulnud. Lumikellukesed on õitsemas, isakarud ärganud, kõik olulised vararändajad juba kohal. Minu akna all tihendavad harakad oma oksakubupesa juba nii tihedaks, et isegi katuse ja pesa vahelt ei paista enam valgust läbi. Tea, kas on tormine kevad tulemas?

Aga teisipäeval, 22. märtsil on ka veepäev. Vete hoiu päev. Tänavu meil suurvett ilmselt jõed üles ei tõsta. Nõiakaevgi kees oma kevadised keemised ära. Ants Talioja sõnul suutis ta tänavu seda teha vaid kahel päeval, 12. ja 13. veebruaril.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.