Suvine aialinnupäevik 18. mail

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 18.05.2018 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Kuldnokk toiduga

Kuldnokk toiduga

Textkörper

Linnupojad hakkavad pesast lahkuma

Kätte on jõudmas aeg, kui meie varajastel pesitsejatel hakkavad pojad pesast lahkuma. Järgmise nädala jooksul lendavad pesast välja suur osa rästa- ja kuldnokapoegadest. Sestap tasub eeloleval nädalavahetusel võtta see aeg, et selgitada välja, mitmes pesakastis tänavu kuldnokad pesitsevad, kui mitu hall- ja musträstapesa aias ikkagi on ja kas nad ikka pesitsevad üldse sinu aias. Toitu tassivad vanalinnud reedavad praegu pesa asukoha üpris lihtsasti. Nädala pärast võib juba hilja olla…

Kuldnokal ja sinitihasel jääb see aasta ainsaks pesakonnaks, samas kui kodu- ja põldvarblane, hall- ja musträstas ning rasvatihane ja punarind pesitsevad ka teisegi korra. Igaks juhuks tuletan ka meelde, et aialinnupäevikusse tuleb kirja panna kõik pesitsemised, sh ka luhtunud või pooleli jäänud pesitsuskatsed. Näiteks kui kuldnokad pesitsevad 4 pesakastis, siis tuleks nad kõik päevikusse eraldi kirja panna. Kui sa ei märka, mis kuupäeval pojad lahkusid või mitu poega oli, siis sellest pole lugu – peamine, et pesitsuste arv koos pesitsuskoodiga kenasti kirja saab.

Peagi on muruplatsid ja põõsaalused täis vaevu lennuvõimelisi linnupoegi, kes on kerge saak kassidele. Pole vahet, kas aias vabalt liikuv kass on söödetud või näljas, kas sa näed teda linde murdmas või mitte, tegemist on väga ohtliku ja tulemusliku vaenlasega nii linnupoegadele kui ka vanalindudele. Kassid kasutavad pea alati juhust linde murda, kui see juhus peaks talle sülle kukkuma.  Järgmised kaks kuud tuleks kassid aeda luusima lasta küll vaid range järelevalve all. 

 

Toredaid linnuelamusi!
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.