Suvine aialinnupäevik

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu pikaajaline linnuseireprojekt, mille eesmärk on koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta. Suvine aialinnupäevik on harrastusteadusprojekt, mis tugineb linnuhuviliste kollektiivsel panusel. Tutvu aialinnupäeviku seniste tulemustega: 2014. aasta kokkuvõte ja 2015. aasta kokkuvõte.

Alustab 2021. aasta suvine aialinnupäevik

Postitas Looduskalender - T, 02.03.2021 - 14.14

EOÜ annab teada

Foto Kauri Kuik

Taas on saabunud märts ning algab suvise aialinnupäeviku hooaeg. Aias kohatud liike saab päevikusse märkida kuni 3. oktoobrini 2021. Veebipäeviku täitmine käib tuttaval viisil ja ikka sama mugavalt. Sel aastal saab päevikut mugavamalt täita ka nutitelefonist.
 
Lõppev talv tuletas meile meelde neid õigeid lumiseid talvesid. Kahtlemata mõjutas see Eestis talvitavaid aialinde, kes pidid toidu otsimise ja sooja tagamisega rohkem vaeva nägema. Siinkohal olid kindlasti abiks inimesed, kes lindudele lisatoitu pakkusid. Varasemad soojemad talved on võimaldanud ka külmakartlikel isenditel edukamalt hakkama saada, kuniks taas üks külmem talv tuli.
 

Suvine aialinnupäevik 2020 lõpetab

Postitas Looduskalender - K, 14.10.2020 - 10.10

Foto Kauro Kuik

Suvi on meil tänavu kestnud üle ootuste kaua, kuid suvise aialinnupäeviku hooajale tuleb siiski joon alla tõmmata. Palun kõikidel aialinnuvaatlejatel leida eeloleva nädala jooksul veidike aega, et oma veebipäevikud veel korra üle vaadata ja korda seada. 

Eriti oluline on üle vaadata pesitsusandmed, ega need ei ole poolikuks jäänud. Näiteks, kui lindudel olid pesas munad või pojad (selge viide kindlale pesitsemisele), aga päevikus on kirjas vaid tõenäoline pesitsemine (nt pesa ehitamine), siis oleks vaja seda pesitsust päevikus täiendada. Samuti tuleks üle vaadata need kindlad pesitsused, mis on kirja pandud VP märkega. 

Annan veel mõned näpunäited, millele päeviku erinevatel lehtedel tähelepanu pöörata:

Suvine aialinnupäevik. Aiad täituvad linnupoegadega!

Postitas Looduskalender - N, 28.05.2020 - 10.10

Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Foto Arne Ader

Kuldnokk meelitab poega esimesele lennule

Kuldnokk meelitab poega esimesele lennule ( www.loodusemees.ee )

 

Nüüd, mai viimasel nädalal on kätte jõudnud aeg, mil pesast lahkub varakult pesitsemist alustanud lindude järelkasv. Esimene pesakond, kellele veidi enam kui kuu aja pärast järgneb teine, on nüüd lahkumas kodu- ja põldvarblasel, punarinnal ja talvikesel, hall- ja musträstal, mets- ja rohevindil ning kanepilinnul. Aasta ainus pesitsuskord jõuab lõpule kuldnokal ja varesel, salu- ja sinitihasel ning puukoristajal. Aga kuidas seda kõike aialinnupäevikusse kirja panna?

Linnukooris on uued solistid ja taustalauljad

Postitas Looduskalender - L, 09.05.2020 - 14.14

Koostas Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Foto Arne Ader

Kuldnoka munakoor

Kuldnoka munakoor ( www.loodusemees.ee )

Kuldnokkade sagimine on nüüd ühtäkki hakanud palju rohkem silma paistma. Põhjus on lihtne – iga päev kooruvad uued kuldnokapojad ja vanemad on asunud usinasti poegadele toitu tassima. Järgmise kolme nädala jooksul on lihtne aru saada, millised pesakastid on hõivatud ja saab päevikusse kirja panna. Igaks juhuks tuletan meelde, et aialinnupäevikusse tuleb eraldi kirja panna kõik aias pesitsevad linnupaarid, mitte ainult igast liigist üks. 

Kas sa kanepilindu oled juba kuulnud? Aga laulurästast?

Postitas Looduskalender - R, 01.05.2020 - 11.11

Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator, www.eoy.ee/aed

Foto Arne Ader

Kanepilind

Kanepilind ( www.loodusemees.ee )

Praegu on kätte jõudnud see üürike aeg, kus kõik Euroopas talvitanud rändlinnud on pärale jõudnud igasse metsatukka, aga suurem osa Aafrika linde on alles saabumata. Nädal veel ja siis muutub hommikune linnukoor nii valjuks, et liikide eristamine hakkab tõesti raskusi valmistama. Siin on aga seitse lindu, keda võib praegu paljudes aedades kohata ja laulmas kuulda. 

Laulurästas. Laulurästa laul on pausidega, korrates fraase, nagu „kiri-küüt“ või „Tiit teol“ mitu korda järjest. Laulukõla sarnaneb musträstale, kuid musträsta pausideta flöödilaulu ei saa sõnadesse panna. Praegu on laulurästas õhtul pimedas üks viimaseid lauljaid. 

Kas metsvint ja linavästrik on Teie aias kohal?

Postitas Looduskalender - E, 13.04.2020 - 11.11

Foto Arne Ader

Linavästrik

Linavästrik ( www.loodusemees.ee )

Märtsikuised kevadekuulutajad on nüüdseks jõudnud pea kõikjale ning alanud on aprillikuiste rändlindude saabumine. Vaatame üle, mida ütlevad meile aialinnupäevikutesse märgitud vaatlused rändlindude tänavuse saabumise kohta. 

•    Põldlõokeste ja kiivitajate kiire saabumine algas 4. märtsil ja kestis 20. märtsini. Sookured alustasid samal ajal, kuid nende saabumine kestis sujuvalt 30. märtsini. Nüüdseks on veel osad Aafrikas talvitunud linnud kohale jõudmata. 
•    Kuldnokkade esimene rändelaine oli 12. ja 20. märtsi vahel, pärast seda on jätkunud sujuv saabumine kuni praeguseni välja. 

 

Jälgi kevade saabumist oma aias ja pane loodusvaatlused kirja

Postitas Looduskalender - N, 09.04.2020 - 11.11

Kevad on käes ja eriolukorrale vaatamata veedavad paljud pered aega populaarsetel matkaradadel ja looduskaunites paikades. Praegu on aga on hoopis sinu koduõu parim paik, kus ohutult värskes õhus viibida ja loodusest rõõmu tunda.

Ornitoloogiaühing soovitab kõigil kodus viibijatel pöörata sel kevadel rohkem tähelepanu oma koduaia loodusele ja tehtud vaatlused kirja panna suvisesse aialinnupäevikusse.

www.eoy.ee/aed

Suvise aialinnupäeviku uudiskiri

Postitas Looduskalender - E, 23.03.2020 - 09.09

Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator, www.eoy.ee/aed

Foto Kauro Kuik

Märtsikuu protseduurid päevikupidaja heaolukeskuses

„See aasta tuleb kevad teisiti, tiu-tiu! ja teisiti,“ kirjutas Henrik Visnapuu oma tuntud luuletuses. Nüüd, 101 kevadet hiljem saab sellega kohe eriti nõustuda. Talv oli meil ju sedapuhku enneolematu – kui mitte öelda olematu – ja kevademärgid torkasid looduses silma juba jaanuarist alates. Esmalt hakkasid meid rõõmustama lumikellukesed, veebruar kuulus märtsikellukestele ja märts krookustele.

Päike särab, aiad on kevadõites, linnud muutuvad lärmakamaks ja järjest saabuvad uued rändlinnud. Aga ometi on paljudel meist tunne, et hoolimata varajasest kevadest on midagi veel teisiti. Küllap on selles süüdi muremõtted, mis varjutavad seda kaua igatsetud ja oodatud rõõmsat kevadetunnet. Mida teha?

Suvine aialinnupäevik 2020 alustab!

Postitas Looduskalender - P, 01.03.2020 - 10.10

EOÜ annab teada

Foto Arne Ader

Lumikellukesed

Lumikellukesed ( www.loodusemees.ee )

Käes on 1. märts ja suvine aialinnupäevik on jälle avatud! Tänavu saab aias tehtud loodusvaatlused kirja panna kuni 4. oktoobrini, mil lõppevad sügisesed linnuvaatluspäevad. Veebipäeviku täitmine käib tuttaval viisil ja sama hõlpsasti kui varem. Vaid veidikene sai kohendatud pesitsusvaatluste sisestamise vormi ja siit-sealt mujaltki.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.