Loodus elab juba kevades

Eingereicht von Looduskalender - Do., 25.04.2019 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Vaher lehtib pärast õitsemist

Vaher lehtib pärast õitsemist ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Harilik vaher        Acer platanoides   

 

Koos vahtrate õitsemisega algas fenoloogiline päriskevad kõikjal Eestis.

Täisõies vaher pakub tõelist vaatamisväärsust. Soojade ja päikeseliste ilmadega kuuleme vahtratel mesilaste suminat, kes ennastunustavalt puudel tegutsedes nektarit kui ka rohekat õietolmu koguvad. Ühelt suurelt vahtralt võivad mesilased saada kuni pange jagu mett.

 

Vaher õitseb

Vaher õitseb ( www.loodusemees.ee )

Pildil näeme nektarist läikivat meeketast ja hästi arenenud tolmukad ehk isasõisi.

Vahtrikuid ehk vahtra enamusega salusid leidub vaid Lääne-Eesti saartel, näiteks Kõinastu laiul. Põhja-Eesti pankrannik ja mere vahelisel alal - klindil.

Mujal võime kohtame vahtraid kasvamas sagedamini segametsades: koos teiste laialehiste puuliikidega: tammede, saarte, jalakate, pärnadega, aga vahel ka kaskede või ka kuuskedega.

Väheviljakad ja kuivad mullad vahtratele ei sobi. Noorelt taluvad puud nii varjus kasvamist, kui talvepakaseid. Puid võivad kahjustada just õitsemisaegsed tugevad öökülmad.

Alles veerand sajandi vanuste puudena võime näha vahtraid viljumas. Tähelepanuväärselt hästi idanevad vahtrate seemned ehk üheksa seemet kümnest.

Vana vahtranina

Vana vahtranina ( www.loodusemees.ee )

Just peale lume sulamist idanevad vahtraseemned massiliselt. Arne foto kinnitab, et tegu on toitva ja mahlase suutäiega.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.