Hallhaigrud kohtab mujalgi, kui veekogude ääres

Autorid

Foto Arne Ader

Hallhaigur maanteel

Hallhaigur maanteel ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Hallhaigur       Ardea cinerea

 

Suuri ja silmahakkavaid hallhaigruid võime tänavuse talvega kohata mitmel pool, vahel koguni hulgakesi. Paistab, et tegu viimaste rändeseltsingutega, suuremal hulgal on varemalt lahkutud novembri lõpus. Vaata teksti lõpus vaatluste lehte.

Mida pehmem talv, seda sagedamini graatsilisi linde kohtame. Senini on hallhaigruid peetudki meil ebaregulaarseteks talvitujateks ja varematel talvedel pole neid üle kuuesaja isendi loendatud.

Hallhaigrud on pikakaelalised, - jalgsed ja saledad. Tugeva, sirgelt kollase või veidi oranshika nokaga. Kollaste silmade kohal hästi nähtav must silmatriip, kukla taga ülespidi käändunud must tutt.

Vaid lendutõusul on hallhaigrud sirge kaelaga, seejärel pakitakse pikk kael S- tähe kujuliselt kõveraks (huvitav, kas selleks, et lennul tasakaalu säilitada?). Maapinnalgi aetakse kael sirgeks vaid selleks, et paremini ümbrust kontrollida.

Halli seljasulestikuga linnu alakeha on valkjas. Kehal pikkust meetri ringis, tiibade siruulatust üle pooleteise meetri ja kaalu umbes kilo. Hallide tiibade pealsed hoosuled ja laba-kattesuled mustad, tiivanukkidel heledad laigud. Pikad jalad määrdunult pruunid.

Kuidas saame eritada tänavusuviseid noorlinde vanalindudest sest sulestik on neil kaugelt vaadates täiesti sarnane? Noorlindude sulestik pealael on hallim, nokavärvus pruunikas mitte kollane ja silmaiiris valge.

Toiduks otsitakse veekogudest pisemaid kalu, veeselgrootuid, aga maismaal püütakse ka pisinärilisi.

Hallhaigrute vaatlused: LINK

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.