Talilinnukaamera - musttihane

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 18.12.2020 - 09.09
Autorid

Külalisi tutvustab Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Veebikaamera kuvatõmmised IceAge, LK foorumist

Bild
Musttihane
Textkörper

Musttihane

 

Musttihane       Parus ater

 

Talilinuukaamera ees on aeg-ajalt märgatud teistest Eestis pesitsevatest tihastest vähearvukamat musttihast. Musttihaseid pesitseb Eestis 15 000-25 000 paari ja talviseks arvukuseks hinnatakse meil 15 000-25 000 isendit – võrdluseks on rasvatihaste talvine arvukus Eestis kuni 1,5 miljonit isendit.

Musttihane on Eesti tihastest väikseim ja näeb välja nagu väike värvitu rasvatihane – pea on tal samamoodi must, põsel suur valge laik, kuid hea on teda eristada valge kuklalaigu ning tiival oleva triibu järgi.

Musttihane ja sinitihane

Musttihane ja sinitihane

Eestis on musttihane ebaühtlaselt levinud, pesitsedes peamiselt kuusikutes ja kuuse-segametsades, saartel ka männikutes ning männi-segametsades. Pesa ehitab musttihane puuõõnsusse, aga ka puujuurte vahele või pehkinud kännu sisse, kuid pesakaste asustab harva.

Musttihase peamiseks toiduks on putukad ja teised väikesed selgrootud, aga ka okaspuude seemned. Talveks valmistudes võivad musttihased ka toiduvarusid soetada. Sarnaselt teistele tihastele valitseb ka musttihaste talvistes salkades sotsiaalne hierarhia.

Musttihane on paigalind, kes mõnel aastal võtab ette märgatavaid rändeid lõuna- ja läänepoole. Viimaste aastakümnete massilisemat musttihaste rännet vaadeldi Eestis 2015. aasta augusti lõpus ja septembri alguses, kui ühe hommikuga loendati näiteks Läänemaal Puises 50 900 ja Pärnumaal Kablis 40 000 rändavat musttihast.

Musttihase kohta loe lisaks rasvatihase aasta kodulehelt www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/musttihane.
Musttihase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Musttihase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

LK foorum on külalised salvestanud: LINK

Varem tutvustatud:

Põldvarblane: LINK

Pasknäär: LINK        

Sinitihane: LINK       

Rasvatihane: LINK

Linnuvaatleja juhiseid lindude talviseks lisatoitmiseks:

LINK

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.