VIDEO: liivatüllide mäng kliburannal

Autorid

Fotod Arne Ader

Video salvestas Fleur, LK foorumist

Liivatüllid mängivad

Liivatüllid mängivad

Textkörper

 

Liivatüll      Charadrius hiaticula

 

Meil pesitsevad nii liivatüll, kui väiketüll. Nad on sulestikku vaadates väga sarnased, kuid eluviisilt erinevad: liivatüllid on levinud rannikul, väiketüllid peamiselt sisemaa liiva- või kruusakarjäärides ja nende nokk on must ning silma ümbritseb kollane silmarõngas (võrde fotodel loo lõpus). Mõlemaid pesitseb Eestis umbes tuhatkond paari või veidi rohkem.

Looduses on liivatüllid kergelt äratuntavad, aga väga liikuvad linnud.  Liiki iseloomustab oransh, musta tipuga nokk ja kollakad jalad. Sarnase sulestikuga vanalindude pealagi ja selg liivakarva ning alapool valge. Nokatüvikul märkame valget laiku, silmi katab must mask. Kaela ümbritseb valge vöö ja rinda must manisk.

Liivatüllide mäng viitab teistkordsele pesitsemisele juunikuu lõpust alates sest esimene põlvkond on juba ülesse kasvatatud ja noorlinnud iseseisvunud.

Rannikulinnud pesitsevad avatud maastikul, kas klibu- või liivaneemel, aga samuti madalamurusel rannaniidul ja videos nähtav ümbrus neile sobib.

 

Liivatülli pesa. Papilaid

Liivatülli pesa. Papilaid (www.loodusemees.ee )

Pesakohaks valitakse sageli lihtne pinnaselohk, mida isegi ei vooderdata, aga kõigest hoolimata on pesa keeruline märgata sest see sulandub loodusesse. Emaslind muneb neli väikest, musta tähnistusega muna, mida hauduvad mõlemad vanalinnud veidi üle kolme nädala – öisel ajal peamiselt emaslind. Munad on pesas paigutatud nii, et nende teravad otsad on suunatud pesa keskele, mis viitab omapärasele „korraarmastusele“.

 

Liivatüll

Liivatüll

Väiketüll

Väiketüll

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.