Koostas Marek Vahula
Kooru järv 2004. aastal. Pildistas H. Timm. EMÜ kogust
Rekord nr. 447 Kõrgeim temperatuur siseveekogus
Kõrgeima mõõdetud veetemperatuuri andmed Kooru järves andis Ingmar Ott. Rekordiks mõõdeti 28,7 kraadi. Kooru järv on rannajärv Põhja-Saaremaal.
Teiseks kõrgeimaid soojakraade 28, 5 on mõõdetud Loosalu rabajärves ja 28 kraadi Kirikulahes, mis on rannajärv Hiiumaal. Neljandal kohal on 27,6 kraadiga Nohipalo Mustjärv.
Kuumematel suveperioodidel võib meie järvede veetemperatuur tõusta päris kõrgele.
Kaasaegne Roomassaare rannikujaam. Keskkonnateenistus
Rekord nr. 448 Kõrgeim merevee soojus
Kõrgeim veetemperatuur meres mõõdeti Raugi jaamas 15. juulil 1945. aastal 31,2 kraadi ja Roomassaare jaamas mõõdeti 27,9 kraadi.
Mõlemad juhtumid on seotud kõrge õhutemperatuuri ja soodsate hüdrometeoroloogiliste tingimustega sest pikka aega oli sel ajal väga kõrge õhutemperatuur, mis pindmist veekihti hästi soojendas ja ei toimunud aju- või pagutuule nähtuseid. Andmed Anna Põrh Keskkonnaagentuurist. Merevee kõrgeim mõõdetud veetemperatuur on päris arvestatav rekordtulemus nii Euroopa, kui maailmas olles ilmselt üllatuseks ka paljudele eestlastele.
Emajõgi Tartus. Foto VikipeediA
Rekord nr. 449 Meie ainus laevatav jõgi
Ainuke laevatatav jõgi on Suur-Emajõgi alates Tartust kuni suudmeni Peipsi järvel, kus laevade jaoks sügavust kuni 14 meetrit. Meie ainsal laevatataval jõel saavad navigeerida kuni keskmise suurusega laevad.