Kas sellist seent olete märganud?

Autorid

Pildistas Marju Meidla

Bild
Textkörper

Männi-kuldpoorik Nõva maastikukaitsealal

 

Männi-kuldpoorik         Aureoboletus projectellus

 

Selline puravikuline hakkas kasvama Leedu kuivades männikutes ja luitemetsades veerand sajandi eest ja on tänaseks sellistes metsades muutunud kõige levinumaks puravikuks. Eestis leiti esimesed männi-kuldpoorikud kuue aasta eest Lääne-Eestist, kuid seent on määratud mõne aasta eest ka Peipsi rannamännikutes.

Kuidas sattus Kanadast pärit seen Baltikumi metsadesse?

Arvatakse, et männi-kuldpoorik toodi Leetu koos männi istikutega, aga seene eosed levivad väga hästi tuulega, kuid võimalik, et ka lindude abil ja nii kasvab meilgi uus puravikuline.

Männi-kuldpoorikuid on kõige tõenäolisem leida liivapinnasel männimetsadest ja nüüd vaatleme välimuse omapära.

Pika jalaga puravikud hakkavad männikus kindlasti silma ja üldjuhul kasvab neid ühes kohas palju (pildil olevas seenekohas kasvas neid üheksa). Kuiv seenejalg on sageli seenekübaraga sama värvi. Kummastust tekitab sooniline seenejalg, mis eristab teda teistest meil kasvavatest puravikest.

Punakaspruun seenekübar on samuti sametjas ja kuiv: noorel seenel kumer, aga vananedes lamendub. Puravikele omased kübara alused torukesed rohekaskollased.

Kirjanduse andmetel on männi-kuldpoorik söödav puravikuline.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.