VIDEO: koduhiir peremehetseb

Autorid

Video salvestas Gunnar Karindi

Fotod Arne Ader, loodusemees.ee

Textkörper

 

Koduhiir ehk majahiir       Mus musculus

 

Meil elutsevatest viieteistkümnest hiireliigist on koduhiired (nende elukohad jäävad rohkem inimasustuse lähikonda) ja kaelushiired jäävad nendeks kes elamusse tunginult inimestele meelehärmi valmistavad.

Ülejäänud hiireliigid elutsevad talvisel ajal oma tavalistes elupaikadesse ehk metsades ja põldudel ning vaid mõned üksikud nende hulgast võivad vahel harva hoonetesse eksida.

Koduhiir lõksus

Koduhiir lõksus

Koduhiired suvitasid väljapool inimelamuid, aga nende läheduses - aedades, parkides, põldudel...

Enne sügisel hoonetesse tungimist toituti taimede ja teravilja seemnetest, otsiti viljapõllult putukaid ja nende vastseid. Veel tänavusel soojal oktoobrikuul  kasutasid need närilised oma lihtsaid suveurge. Elutseti klannidena, milles üks vana isahiir, paar emahiirt ja suvega sündinud noorloomad. Kogu klanniga kaitseti oma eluala ehk territooriumi võõraste sissetungijate eest.

Koduhiire kasukas on „hiirehall“, mis selja poolt veidi tumedam, kui kõhualune. Keha pikkust seitse, kaheksa sentimeetrit, saba kuni kolmveerand kehapikkusest.

Koduhiirte uriin haiseb iseloomuliku ja tugeva nö hiire lõhnaga. Haistame nii uriini, kui muskusnäärmete lehka. Need väikesed närilised rikuvad ja närivad kõike, millele lähedale pääsevad.

Kui talvel poevad hoonesse lisaks koduhiirtele ka kaelushiired, siis peaks teadma, et erinevad hiireliigid kooselu ei talu. Suurem ja tugevam kaelushiir tõrjub koduhiire vahel isegi hoonetest välja.

Koduhiir nokamütsil

Koduhiir nokamütsil

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.