Leevikeste lugu

Submitted by Looduskalender on Sat, 02.11.2019 - 14:14
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Leevike pihlapuul

Leevike pihlapuul ( www.loodusemees.ee )

Body

Kuigi ilm tundub praegu nii sügavalt magavat, siis just suurte ilmamuutuste eel muutub kogu taevas häälekaks. Esmalt möirgab puudelatvades torm. Möirgab nii, et inimesed poevad oma soojadesse tubadesse. Aga kui peale tormihoogusid õue minna, siis kostab puudelatvadest imekaunist ja õrna flöödihäält.

Need on lumesaadikud Põhjalast – leevikesed. Leevikese hääl meenutab tõesti vaikset nukrat paaniflöödipala, linnainimesele ehk seda häält, kui puldist auto lahti teha.

Minu vanaema kutsus leevikesi punnpaabudeks. Teate ju küll neid punakõhulisi jõululinnukesi. Päris punase kõhuga isalinnud on oma uhke sulerüü järgi nime punnpaabu saanud vanaaja saksamaa pappidelt, kes samuti uhket punast rüüd kandsid.

Leevike

Leevike ( www.loodusemees.ee )

Punasete punnpaabude pruunikad saatjad on emaslinnud. Tavaliselt on pruunkõhte talvel parves natuke rohkem, sest isaslinnud on jäänud talvituma põhjapoolsetele aladele, meile on jõudnud natuke külmakartlikumad emaslinnud.

Eestimaa on leevikestele nagu lõunamaa, kuhu nad talvel rändavad sooja ja toitu otsima siis, kui põhja pool pakane paugub ja toit sootumaks otsa on söödud.

Päris põhjas, polaarjoone taga, seal jõuluvana juures, ei ela leevikesed aga ka suvel. Küll on suvel meil omad leevikesed, kes kusagile Tšehhimaale talvesooja lähevad. Eestimaa leevikesi arvatakse kuusemetsa sügavustes pesitsema, aga vahel tulevad nad isegi meie aianurga pajupõõsasse pesa punuma. Siis võib varsti näha, kuidas pesast on välja lennanud pisikesed pontsakad ja kohmakad sulekerad, kelle pruunikas sulekuub alguses sugugi leevikest ei meenuta, ära tunda saab neid „ülekaalulisi“ lapsi vaid leevikesele omase suure noka järgi.

Suur ja tugev nokk on leevikesel selleks, et lahti pureda ka kõige kõvemad seemned. Just seemned on leevikesete põhitoit – neid otsib ta sirelilatvadest, vahtraninadest, talvel kõikjal rippuvatest saareviljadest. Pihlakamarjadest armastab ta välja lödistada samuti vaid seemned.

Leevike ei ole tegelikult eriline toidumaja lind, aga kui oma toidumaja talvevarusid soetama hakkate, siis mõelge ka tema peale, talle meeldivad pähklid ja eriti päevalilleseemned.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.