Vaatame Eesti loodusrekordeid - XX osa

Autorid

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Fotod VikipeediA

Body

Rekord nr. 73. Vanim kiiljas jõekarp

Rekord nr. 73. Vanim kiiljas jõekarp

Foto Joel Berglund, VikipeediA

 

Kiiljas jõekarp       Unio tumidus     

 

Elab meil nii kõva põhjaga järvedes kui ka jõgedes. Karbi-uurija Henn Timm määras eri paikadest korjatud karbikogumike keskmiseks vanuseks 9-30 aastat. Rekordilise vanusega karbi leidis uurija Jõksi järvest ja see oli elanud 58 aastaseks.

Rekord nr. 74. Vanim rändkarp

Kolm erinevat värvivariatsiooni

Kolm erinevat värvivariatsiooni

 

Rändkarp        Dreissena polymorpha

 

Elutsevad nii meie kõva põhjaga järvedes, kui jõgedes. Karbi-uurija Henn Timmi poolt püütud karpide hulgas just suuremate liikide seas on tegu kõige lühema elueaga karbiga. Rekordiliseks isendiks sai Pühajärvest püütud kõigest kuue aasta vanune isend.

Loe Tarmo Timmi artiklit Eesti Loodusest: LINK

Rändkarbi levimise lugu Musta mere jõesuudmeist mööda Euroopa laevatatavaid jõgesid ning kanaleid algas juba 19. sajandil. Peipsisse jõudis rändkarp vist Venemaalt 1930. aastail, paljudesse teistesse Eesti järvedesse järk-järgult hiljem. Praegu on rändkarpi Peipsis kaalu järgi rohkem, kui kõiki teisi loomi kokku: tema kojad katavad paksu lademena suurt osa järve põhjast.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.