VIDEO: tedrekuke häälitsus

Submitted by Looduskalender on Fri, 06.01.2023 - 11:11
Autorid

Video salvestas LK-team

Foto Arne Ader

Täna hommikul oli neli kukke maja kõrval puus ja üks arvas et on kena päikesetõusul veidi laulu lasta

Body

 

Teder       Tetrao tetrix

 

Paar kuud ja siis alustavad tedrekuked kogunemist mänguplatsidele milleks sobivad nii niidulagendikud, kui uudismaade väljad. Mängu tähtsündmused jäävad aprillikuu lõppu mai alusesse, kui mänguplatsile ilmuvad tedrekanad ja sel ajal kostavad hommikul ja õhtul kukkede häälitsused kaugele.

Talvisel ajal tegutsevad nii tedrekuked kui -kanad omaette seltsides ja põhiliselt kaasikutes, sest sealt leiavad suured linnud oma põhitoiduse kasepungade ning -urbade näol.

Loodusmaastikel tegutsevad need paigalinnud nii soo kui rabade servaaladel ja võsastikes ning seda vaid mõnekilomeetrise raadiusega.

Tedrekana

Tedrekana ( www.loodusemees.ee )

Näis kuidas olukord lumepaksusega jääb, aga kui lund vähegi jagub ja talv kestab, ööbivad tedred sageli lumeurgudes, sest lumes on oluliselt soojem kui pakasega puuoksal kükitada ja hommikut oodata.

Lumeurgude kaevamisega saavad hakkama ainult meie kanalised: jalgadega kaabitakse lund, et liikuda üha sügavamale ja vahel kuni meetri kaugusele ehk nii kaugele kui annab. Tetrede sulistunud ninasõõrmed ei lase lume all õhuniiskusel kondenseeruda, mis enamalt jaolt aitab välistada ööbimisuru kinnijäätumist. Ohtlikuks võib kanalistele osutuda temperatuuri muutusega lumele tekkinud paks jääkoorik.

Tetrede arvukus on langenud kordades viimase poolesaja aasta jooksul, hoolimata sellest, et linnud on range kaitse all juba paarkümmend aastat ja ka jahipidamine on neile keelatud.

Tetrede vaatlused: LINK

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.