VIDEO: Hilise aja heletilder

Enviado por Looduskalender el Mié, 26/09/2018 - 11:11
Autorid

Foto Arne Ader

Video salvestas Fleur, LK foorumist

Heletilder

Heletilder

Cuerpo

 

Heletilder      Tringa nebularia

 

Meil vähearvukaid pesitsejaid ehk kuni neljasada paari võis kohata suvisel ajal pigem Põhja-Eesti pool, aga arvukalt kohtame meilt läbi rändavaid isendeid nii Soomest, kui Loode-Venemaalt.

Heletildrite ränne ja läbiränne sai alguse juba juulikuu pooles. Aga meile on neid alati hulkuma jäänud ilmadest olenevalt kuni oktoobri teise pooleni.

Koha võime üle Eesti nii sisemaa järvede kaldaaladel, luhtadel, kui rannikul. Eks neid on toitumise ajal kergem märgata ja ka määrata. Lisaks kõikvõimalikele veeputukatele ja nende vastsetele püüavad heletildrid madalast kaldaveest kalade noorjärke – jalgadega aetakse vesi sogaseks, et napsata neid olendeid, kes pinnale tõusevad. Kes veel armastavad sogasest veest kala püüda?

Võiks ära nimetada, et heletildrid on meie suurimad palearktilised tildrid: kehapikkus jääb alla kolmekümne viie sentimeetri, kaal kuni paarsada grammi ja tiibade siruulatus jupike üle poole meetri.

Talvesulestikus juba heledamad, kui puhkesulestikus ehk kahvatult hall, valge kõhualusega. Pikk tumeda otsaga nokk veidikene ülespoole kaardus. Pikad jalad rohekat tooni. Suuremad linnud on pikaealised – nii ka heletidrid. Aga kõigest hoolimata ohustatud liik.

 

 

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.