Käharpäised ohakad

Enviado por Looduskalender el Sáb, 31/08/2019 - 16:16
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Põldohakad

Põldohakad ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

Olete märganud, kuidas viimasel ajal lendavad õhus suured karvatordid? Suured valged vatitupsud on puude ja põõsaste küljes ja tänavatel. Kõvema tuulega on need tutsud lagunenud väiksemateks karvakeradeks, vahel lendab mööda vaid peopesa suurune udusulg.

Ei need pole udusuled, vaid ohakavill, mida niitmata alade kõrval võib olla nii palju, et tänavaäärgi villane.

Kui see väike ohakasuleke kinni püüda, siis näete, et lähedalt näeb ta välja veidi võilille langevarju moodi, aga kümme korda suurem. Võilille seemneke udusule otsas on suur, ohkaviljal on seeme vahel isegi pisem kui võilillel, aga ülejäänud sulekera paar sentimeetrit läbimõõdus.

See ohakavill, mis meil lendamas, on enamasti põldohakate vill, need on meil kõige tavalisemad umbrohud, mida vanarahvas seitsmepäisteks lohedeks kutsus – raiud ühe pea peenralt maha, tuleb natuke eemalt mullast seitse välja. Aga just raiutud on seda taime küll, vanasti seasöögiks ja kevadisi võrseid ka inimeste supi sisse. Et kui nälg näpistab, siis on põldohakast abi.

Teisipäeval käisin maal oma natuke ülepea kasvanud õunapuuaeda niitmas ja suur oli minu üllatus sellest ohakarikkusest, mis nüüd aias oli.

 

Kähar karuohakas

Kähar karuohakas ( www.loodusemees.ee )

 

Tuliohaka seemned on lennuvalmis

Tuliohaka seemned on lennuvalmis ( www.loodusemees.ee )

Pikad saledad minu pikkused karuohakad, tutilised põldohakad ja sama villatutilised tuliohakad, aga nõelteravate leheküüntega. Kusagil seal all krõbises jalaga peale astudes ka sama nõelarikas varretu ohakas. Ja tiigiserv oli täis lopsakaid seaohakaid. Paigas, kus keset suve olin rohida püüdnud olid kollaseõielised piimohakad.

 

Varretu ohakas

Varretu ohakas ( www.loodusemees.ee )

 

Seaohakas

Seaohakas ( www.loodusemees.ee )

Põld-piimohakas

Põld-piimohakas ( www.loodusemees.ee )

Kuna ma erinevalt meie esivanematest ohakatoidust suurt lugu ei pea ja õunu jumaldan, siis olin sunnitud kogu selle ohakatoreduse maha niitma. Aga uurige, mitut liiki ohakaid oma aiast leiate?

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.