Põdrasarved metsa all

Enviado por Looduskalender el Mié, 01/01/2020 - 12:12
Autorid

Foto Arne Ader

Loodusemees Urmas Sellis. Ohepalu Järvesoo

Loodusemees Urmas Sellis. Ohepalu Järvesoo ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

 

Põder       Alces alces

 

Just vanemad põdrapullid on oma „uhkuse“ detsembrikuus maha ajanud, nooremaid pullikesi võib sarvedega kohata veebruarikuu lõpuni, vahel veel märtsiski.

Paljud vanemad metsamehed teavad, millistest kohtadest tasub põdrasarvi käia otsimas. Tänavune, seni samblaroheline talveaeg pakub head võimalust metsades ringi hulkuda. Teadmiseks, et vastu talve liikusid ka põdrad kuivematesse elupaikadesse ja neid võib kohata päevasel ajal mitmekesi koos liikumas.

Põdrasarvi võime leida praegu täiesti juhuslikult, enne kui lumevaip nad enda alla peidab. Kevadeks pleegivad sarved juba valkjateks, mets annab lisaks rohelise katu ehk nende märkamine pole enam sugugi nõnda lihtne – pigem tundub, et tegu mõne samblast turritava hallika oksarondiga ja nii saavadki sarved ajapikku metsaga üheks.

Kevadepoole leitud sarvedel märkame sageli pinnakahjustusi. Oma hambaid on proovinud läheduses elutsevad arvukad pisinärilised, aga pole kunagi trehvanud täiesti äranäritud sarvejäänustele. Kui põdrasarv peaks jääma rebase rajale tassib loom selle enda jaoks varjulisemasse paika – huvitav miks sest sarv pole tema jaoks ju söödav.

Paaril esimesel uue aasta päeval on ilm kena ja metsas ikka miskit märkamise väärset.  

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.