Vastuse andis hülgeuurija Ivar Jüssi
Videoklipp ja veebikaamera kuvatõmmis Fleur, LK foorumist
Hallhüljes Halichoerus grypus
Seda me teame, et emashüljes imetab poega ainult kolm nädalat ja et hülgepiima rasvasisaldus on kuni 58%. Lisaks kõigele sel ajal emashüljes ei toitu. Kas pole hämmastav?
Kui suur võib olla imetamisperioodil emashülge kaalukaotus?
Nagu arvata võib on kaalumine keeruline, aga arvutused näitavad et imetava emaslooma kaalukadu võib küündida kuni nelja kiloni ööpäevas, aga hülgepoeg võtab kaalus sama ajaga juurde vähemalt kaks kilo.
Mõned hülgepoegadest käituvad „piimavarastena“, lootes mõnelt teiselt emaselt lisa imeda, kuid riskivad seejuures võõra emase poolt hammustatud saada, mis võib noorele hülgele raskeks vigastuseks osutuda.
Hülgepoega imetab emasloom 17. kuni 19. päeva jooksul. Kui hülgepoja sünnikaal on 11…12 kg, siis võiks noore hülge kaal võõrutamise ajaks olla umbes poolsada kilogrammi.
Kuid vahel võib võõrutamise ajal noorlooma kaal olla isegi suurem sest oleme aastate eest kaalunud ka üle 65 kg kaalunud poegi.
Kui väidetakse, et emasloom kaotab poegimise ja imetamise ajal ligi poole oma kehakaalust, siis eriti mööda ei pane. Enne poegimist kaaluvad emashülged keskmiselt 200 kg ringis.
Hüljeste loomulikuks poegimispaigaks on jääväli merel, aga jää puudumisel peavad suured imetajad poegima väikesaartel. Kitsastes tingimustes põhjustab see hüljestel stressi sest emashüljes koos pojaga vajavad enda ümber vähemalt kehapikkuse jagu ruumi. Maalapil, kus hülged tihedalt koos levivad kergemine kõikvõimalikud tõved, mis ka suvel pesitsenud lindudest sinna jäänud.