Mets-kuukresside õhulised kõdrakesed

Autorid

Foto Arne Ader

Mets-kuukressid kõdrakestega

Mets-kuukressid kõdrakestega ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Mets-kuukress        Lunaria rediviva

 

Kuna mere ja pankranniku vahelise kitsa metsasiilu raiumine on igati tülikas jääb meie pangaalune mets veel paljus rikkumata loodusega aladeks.  

Idapoolse Eesti, panga- ja salumetsades võime raagus taimestiku vahel märgata õhulisi mets-kuukressi kõdrakesi. Looduskaitse alust mets-kurekressi noppida ei maksaks.

Taime esmaleiud meie klindil jäävad kaheksateistkümnenda sajandi algusesse.

Mets-kuukressid kasvavad püstise, aga ülaosas haruneval kuni meetri kõrgusel varrel. Õitest arenesid sügistalveks suured, elliptilised, lamedad ning dekoratiivselt rippuvad kõdrad.

Praeguseks ajaks kannavad juunikuus õitsenud mets-kurekressid oma kõdrakestes, mis on umbes viie sentimeetrised, lamedad ja rippuvad seemneid - kõdrakesed on juba kenasti heledaks pleekinud. Viljapesades olevad neerjad seemned paistavad kõdrapoolmete vahelt läbi. Seemnete pudenedes jäävad tuule mängitada vaid pärgamentjalt läikivad viljakestad.

Rahvasuus kutsutakse dollarililleks aed-kuukressi (Lunaria annua) . Taim on kaheaastane kasvatades esimesel aastal lehekodariku ja alles teisel aastal lilla õisiku. Aga kõikvõimalikes lilleseadetes leiavad kasutuse just viljakõdrad. Ladinakeelses nimes tähendab Lunaria – kuu sarnane ja just sellisena kuu ka hetkel välja näeb.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.