Luukaritsad koelmul

Enviado por Looduskalender el Dom, 10/02/2019 - 15:15
Autorid

Veebikaamera pilt IceAge, LK foorumist

Foto Kaido Haagen, www.kaidohaagen.com

Imagen
Luukaritsate parv forellikoelmul. Sellist massi pole varem näinud
Cuerpo

Luukaritsate parv forellikoelmul. Sellist massi pole varem näinud

 

Luukarits          Pungitius pungitius

 

Luukaritsad käivad koelmul kudepesadest väljauhutud forellimarja otsimas. Kudepesasid väikesed kalad ei suuda rüüstada. Forellimarja koorumise ajal, arvatavalt aprillikuus on nad jälle kohal jahtides koorunud forellivastseid. Muul ajal aastast otsitakse toiduks nii erinevaid põhjaloomakesi, aerjalisi, zooplanktonit, kui surusääskede vastseid.

Allikalistes ojades elutsevad luukaritsad on vahel sellistes kohtades esindatud ainsa kalaliigina. Ega ei tea, et keegi neid põhjalikulmalt uurinud oleks.

Muuhulgas, neid teatakse liikuvat mööda maaaluseid veesooni ehk siis avastatud nii salvkaevudest, kui puurkaevudest.

Meie ogalikuliste seas kõige pisemad. Aasta vanuselt võib nende pikkust mõõta umbes kolme sentimeetriga, vanemaid isendid (teadaolevalt elavad luukaritsad umbes kolme aastaseks) kasvavad kuue, seitsme sentimeetristeks.

Süstja kehakujuga, aga märgatavalt peene sabavarrega. Seljauime ees võime kokku lugeda üheksa oga (kuid erinevatel isenditel võib neid olla nii rohkem või vähem) ja nimetatud võivad asetseda nii püstiselt, kui seljale liibunult. Kõhuuime ees paikneb üksik, suurem liikuv oga.    

Seljavärvilt võivad luukaritsad olla päris erinevad tooni ning seljalt algavad vöödid võivad ulatuda kõhu servani. Kala kehal puuduvad soomused, kuid sabavars on kaetud väikeste luukilbikestega.

luukarits

Vaata luukaritsa videot:

 

 

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.