Mis toimus pesakaamerate ees 2020. aastal - I osa

Enviado por Looduskalender el Dom, 23/08/2020 - 21:21
Autorid

Ülevaate koostasid Triin Leetmaa ja Urmas Sellis Kotkaklubist, www.kotkas.ee

Cuerpo

Pesakaamerate 14 hooaeg on jõudnud lõpusirgele – viimastena lahkusid augusti algul pesast noored konnakotkad. Tänavune aasta pakkus emotsioone seinast-seina.

Edukalt kulges pesitsus Soomaa kaljukotkastel Kaljul ja Heljul, Tartumaa väike-konnakotkastel Indrekul ja Karinil ning Harjumaa suur-konnakotkastel Tõnnil ja Tiiul. Kõigil neil sirgus pesas üks poeg. Kahe lennuvõimestunud poja üle saime rõõmustada Tartumaa kalakotkaste Ivo ja Iirise pesas.

Seevastu Võrumaa kalakotkastel Markol ja Miinal tänavune pesitsus ebaõnnestus, sest kanakulli rünnakute tagajärjel hukkusid kõik kolm pesas olnud poega. Poegadeta jäid ka Karula must-toonekured Karl II ja Kati, kes jätsid pesitsemise pooleli juba haudumise ajal. Uue asukohaga merikotkakaamera ees me tänavu kotkaid ei näinudki.

2020. aastal vaadati pesakaameraid koguni 85 riigist kokku rohkem kui 4 mln korda. Populaarseimad olid kalakotkakaamerad 1,7 mln ja must-toonekure kaamera 0,96 mln vaatamisega. Ligikaudu kolmandik vaatajatest oli pärit Eestist, järgnesid Soome, Saksamaa, Venemaa ja Poola. Lisaks 31 Euroopa riigile jälgiti pesakaameraid Taiwanis, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Kanadas, Brasiilias, Lõuna-Koreas, Austraalias, Hongkongis, Indias ja mujalt.

Järgnevalt sellest, mis 2020. aastal kaamerasilma ette jäi:

Kaljukotkad Kalju ja Helju Soomaal

Kaljukotka pesakaamera tutvustus: LINK

Munad 11. ja 15. märtsil; pojad koorusid 21. aprillil ja teine 23. või  24. aprillil; noorem poeg hukkus; rõngastamine 29. mail (poja värvirõnga kood 401K); ainus poeg lennuvõimestus 3. juulil.

2020. aastal paigaldasime veebikaamera varem jälgitud Soomaa kaljukotkapaari naaberterritooriumile – pesale, mida kaljukotkad on asustanud alates 2011. aastast. Otseülekanne Kalju ja Helju pesalt algas 27. veebruaril, mil kotkad olid pesa sättimist juba alustanud. Esimene muna muneti 11. märtsil ja teine 15. märtsil, kuid 5. aprillil tekkisid kaameral tehnilised probleemid, kui kaabli vigastuse tõttu kadus videopilt. Õnneks saime vähemasti kuulata, mis pesas toimus. Alates 21. aprillist võis kaamerast kuulda äsja koorunud poja häält ja kui 25. aprillil korraks ka pilti nägime selgus, et mõlemast munast oli poeg koorunud. Ootuspäraselt jäi nõrgem poegadest tugevamale toidukonkurentsis alla ning kui kotkamehed 29. mail pesa külastasid, et kaamera parandada ja kotkapojad rõngastada, oli pesas vaid üks, kuid see-eest hästi toidetud poeg.

Kaljukotkaste ainus poeg lahkus esmakordselt pesast 3. juulil. Pesa lähedusse, kus vanalinnud teda toidavad, jääb noorlind sügiseni. Seejärel algab juba iseseisev elu. Tõenäoliselt liigub noorlind esimeseks talveks lõuna poole. Pesitsemist alustavad kaljukotkad enamasti 4-5 aastaselt.

Merikotkad Tartumaal

Varasemalt edukalt pesitsenud merikotkaste pesa Läänemaal jäi eelmisel aastal asustamata, mistõttu katsusime tänavu õnne Tartumaal. Otseülekanne merikotkapesalt algas 3. märtsil, kuid peatselt sai selgeks, et merikotkaste pesitsust me kaamera ees ei näe. Tõenäoliselt märkasid kotkad, et inimesed on pesa juures toimetanud ja hoidusid pesale tulemast. 8. aprillil eemaldasime kaamera merikotkapesalt, et paigaldada see hoopis väike-konnakotkaste pesale.

Kalakotkad Ivo ja Iiris Tartumaal

Kalakotkaste pesakaamerate tutvustus: LINK

Munad 22., 25. ja 28. aprillil; pojad koorusid 29. mail ja 2. juunil (üks muna ei koorunud); rõngastamine 10. juulil (poegade värvirõngaste koodid UX ja UW); pojad lennuvõimestusid 20. ja 24. juulil.

Otseülekanne Tartumaa kalakotkaste pesalt algas 28. märtsil. Esimesed kalakotkad saabusid pesale 7. aprillil – nende hulgas emaslind Iiris. Pesa omanik Ivo naasis paar päeva hiljem 9. aprillil. 28. aprilliks oli pesas kolm muna, mis on kalakotkaste tavaline kurna suurus. Koorus siiski vaid kaks poega, vastavalt 29. mail ja 2. juunil. Kolmandale munale sai tõenäoliselt saatuslikuks, et see takerdus 2. mail emaslinnu sulgedesse ning sattus seeläbi pesa servale, kuhu jäi rohkem kui 24 tunniks enne kui Ivo muna pesalohku teiste juurde tagasi veeretas. Juuni lõpul pääses kaamera objektiivi vesi, mistõttu oli 3.-15. juulini avalikus otseülekandes katkestus. Pojad rõngastati 10. juulil. Esimese väljalennu pesast tegid nad vastavalt 20. ja 24. juulil. Seejärel on pojad pessa naasnud veel vaid toitumiseks. Sügisrännet talvitusaladele Sahara-taguses Aafrikas alustavad noored kalakotkad enamasti septembri algul. Pesitsema asuvad kalakotkad alates 3. eluaastast.

Kalakotkad Marko ja Miina Võrumaal

Munad 16., 19. ja 22. aprillil; kaks poega koorus 26. mail ja üks 27. mail; kanakulli rünnaku tagajärjel hukkusid kaks poega 2. juulil ja kolmas 4. juulil.

Võrumaa kalakotkapesalt alustasime otseülekannet 9. aprillil. Marko ja Miina saabusid pesale päev hiljem ja asusid koheselt uueks hooajaks pesa kohendama. Kolm muna muneti keskmisest veidi varem 16.-22. aprillil, pojad koorusid 26.-27. mail. Esialgu kulges pesitsus ladusalt, kuid 2. juulil ründas kuuvanuseid kotkapoegi kanakull. Võitluses kanakulliga olid Marko ja Miina võimetud. Korduvate rünnakute tulemusel õnnestus kanakullil kaks kotkapoega pesast alla tõmmata ning eeldatavalt maapinnal surmata. Kahjuks ei läinud kolmandal pojal paremini – tema viis kanakull kaasa 4. juulil. Seega, hukkusid kõik kolm poega enne lennuvõimestumist. Ebaõnnestunud pesitsuse järel nägime kalakotka vanalinde pesal vaid paaril korral. Tõenäoliselt keskendusid nad juba augusti lõpul algavale sügiserändele. Enne rännet võib isaslind siiski tulla veel pesa kohendama.

Pesakaamerate meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine

Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi

Looduskalender – kaamerate foorum ja tutvustus

Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi

Akukeskus Tartus – akuabi

TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus (must-toonekure ja kalakotka kaamerad)

Kernel – antennide seadistamine (must-toonekure ja kalakotka kaamerad)

Mitmed eraannetajad – ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.