Kaljukotka pesakaamera 2020

Postitas Looduskalender - N, 12.03.2020 - 00.28
Autorid

Tekst: Triin Leetmaa, Gunnar Sein, Urmas Sellis
Fotod: Gunnar Sein, Urmas Sellis

Sisu

Kaljukotkakaamera

otsestriim | uudised | foorum

Kaljukotka pesakaamera asub sarnaselt eelneva kahe aastaga inimasustusest kaugel Soomaa rabade vahel. Varasemalt jälgitud kotkapaar ehitas endale möödunud aastal uue pesa ja kaameras me neid ei näinudki. Seetõttu paigaldasime veebikaamera tänavu naaberterritooriumile, kust kaljukotkaste pesitsemine on teada vähemalt 20. saj. teisest poolest, mil legendaarne Eesti loodusteadlane Viktor Masing (1925-2001) sealt kotkaste pesa leidis. Sel paaril on viimase veerandsaja aasta jooksul olnud vähemalt neli pesapaika. Kaameras nähtavat pesa on kotkad kasutanud alates 2011. aastast, kusjuures selle aja jooksul on tuule tiibadesse saanud kokku kolm poega.

Kaljukotkakaamera
Pesapuu maapinnalt vaadatuna (mõõdulatiks Urmas - 1,90 m).

Viimasel kahel aastal on kotkapaar kevadel pesa üles ehitanud, kuid poegi pole seal olnud. Kaljukotkaste puhul on sellised nö vaheaastad, mil ei pesitseta, tavalised. Munemist alustavad kaljukotkad enamasti märtsi teisel poolel, nende kurnas on kuni kaks muna, kuid üldjuhul lennuvõimestub vaid üks poeg. Tänavu muneti esimene muna juba 11. märtsil.

Varasemalt on seda pesa jälgitud rajakaamerate ehk automaatselt pildistavate kaamerate abil, mistõttu oleme saanud jälgida isendite vahetumist territooriumil. Kui veel eelmisel aastal asustasid pesa rõngasteta kaljukotkad, siis tänavu märkasime emaslinnu vasakus jalas metallrõngast. Eestis on kaljukotkad alates 1997. aastast saanud jalga kaks värvirõngast - paremasse jalga rohelise nn riigirõnga ja vasakusse kotkapoja sünniaastat tähistava värvikombinatsiooniga rõnga. Seega võime oletada, et rõngastatud vanalind on pärit Lätist. Täpselt me seda siiski veel ei tea, sest rõnga koodi pole seni õnnestunud lugeda.

Pesa juures on kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omar Neilandi tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Seetõttu paistab kaamera pesalt vaadates üsna väike. Lisaks püüdsime seda varjata niivõrd kui see võimalik oli.

Kotkakaamera, kaljukotkas
Kaamera sai maskeeritud niipalju kui võimalik.

Kaamera toimib akutoitel, mida laevad päikesepaneelid ning energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja (kuni päev veel lühike). Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes.

Kotkakaamera
Omar seadistab ühendusi, lund veel ei saja.

Vaatajatele striimimine toimub läbi YouTube´i kanali. Kaamera signaali striimimiseks ettevalmistamine ja salvestamine pole veel koduserverit leidnud, sellega tegeleb ajutiselt Beta Grupp.

kotkas
Siia puu otsa paneme päikesepaneelid.

Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Kaljukotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera kodu ja foorum veebis

AkuKeskus Tartus - akuabi

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi

Mitmed eraannetajad -  ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

Kotkaklubi   kik 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.