Kõred lähevad koju

Enviado por Looduskalender el Jue, 02/09/2021 - 08:08
Autorid

Teada annab Kaja Lotman, Keskkonnaameti looduskasutuse osakonna nõunik

Imagen
Ilona Lepik laseb kõred tagasi kodupaika.
Cuerpo

Ilona Lepik laseb kõred tagasi kodupaika. Pildistas Kaarel Kaisel

Matsalu rahvuspargi külastuskeskuse kõrval asuvas ohustatud liikide taastamise keskuses hakkab lõppema järjekordne hooaeg. Kevadel loodusest kuivamisest päästetud ja taastuskeskusesse toodud kõre ehk juttselg-kärnkonna kudunöörides on tuhanded munad teinud suure muutuse.

Munadest koorusid kullesed: aja jooksul tekkisid kullestele jalad ja kadusid sabad. Nüüd on väikesed kõrepoisid ja -tüdrukud valmis naasma oma algsetesse kodupaikadesse. Kõrede taasasustamisega tegeleb Keskkonnaamet koostöös MTÜ Põhjakonnaga.

Noored looduskaitsjad panevad kaste kokku.

Noored looduskaitsjad panevad kaste kokku. Pildistas Kaja Lotman

Hooaja lõpetuseks on vaja ka akvaariumid, õuekastid ja basseinid puhtaks küürida, kuivatada ja kokku pakkida. Kõrede toiduvarud tuleb ette valmistada talvitumiseks ning lõpuks panna saavutustest kokku aruanne. Kõige sellega tegeleb viimaseid päevi Martha  Katariina Luigujõe – selle aasta parim kõretalitaja. Talle tulid appi Matsalu rahvuspargi noored looduskaitsjad.

Martha aitab kõresid tagasi loodusesse

Martha aitab kõresid tagasi loodusesse. Pildistas Martha Katariina Luigujõe

Mis Marthale sellest suvest kõige enam meelde jääb? Kiire vastus on „Kõred!“  Selle väikese, Lääne-Eesti rannaniitudele omase kärnkonnaliigi arvukus on viimastel aastakümnetel järsult vähenenud nii maastikumuutuste, põllumajanduskeemia kui ka muudel põhjustel. Selleks et kõrede arvukus põlistel rannaniitudel taastuks, tuleb inimesel veidi kaasa aidata. Martha pühendas kogu oma suve kõrede aitamisse. Et väikeste kõrede kõht ikka täis oleks, kuulutas ta suvel välja isegi lehetäide korjanduse.

Martha tegutseb kasvatuskastide vahel

Martha tegutseb kasvatuskastide vahel. Pildistas Martha Katariina Luigujõe

Martha on tegelikult filminduse taustaga, kuid kõretalitaja töökuulutus tundus talle nii ahvatlev, et neiu osales konkursil ja osutus valituks. Selle aasta külm kevad, kuum ja kuiv suve keskpaik ning lõpuks jahe ja vihmane hilissuvi ei olnud kahepaiksetele kerge ning nõudis erilist kannatlikkust ka kõretalitajalt.

Kuidas Martha selle kõigega hakkama sai, saab vaadata tema inglisekeelsest blogist: https://www.facebook.com/marthasfroglog

Väikesed kõred.

Väikesed kõred. Pildistas Kaja Lotman      

Suure elukogemuse võrra rikkamaks saanud Martha räägib kõrede elust ja oma tööst ka kahe nädala pärast toimuval Matsalu filmifestivalil.

Filmifestivaliga saab tutvuda lähemalt kodulehel:

https://www.maff.ee/

 

lk

https://kaitsealad.ee/et

Loome ja hoiame head elukeskkonda.

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.