Saabunud luigesügisest

Autorid

Fotod Arne Ader

Laululuiged ja väikeluiged. Matsalu

Laululuiged ja väikeluiged. Matsalu

Sisu

 

Laululuik           Cygnus cygnus

 

Väikeluik             Cygnus columbianus

 

Esimesi sügisesele rändepeatusele jäänuid väikeluiki kohasime oktoobrikuu keskel. Olulisemateks peatuspaikadeks rannikualadel ja Lääne-Eestis on: Matsalu laht, Haapsalu laht ning Silma looduskaitseala, saarte ümbruses Väike väin ja Käina laht, samuti Pärnu lahel või Audru poldril. Ida pool: Peipsi järvel, Kallaste-Mustvee rannikualal, aga ka Lahepera järvel.

Väikeluiged lahkuvad Eestist novembrikuu teisel poolel tavapärastele talvitusaladele Hollandis, Suurbritannias, Iirimaal, Saksamaal või Taani märgaladele, poldritele, sageli ka põllumaadele. Vaid mõnikümmend väikeluike võib jääda laululuikede seltsis meile talvituma, mis oleneb talve karmusest ning jääoludest.

Arne ülemiselt pildilt võime märgata, et kogenematul linnuvaatlejal väikeluige ja laululuige eristamine võib üpris keeruliseks osutuda. Just sügisrändel võime neid segaparvedes kohata.

Vaatleme valge sulestikuga liigikaaslastest vanalindude sarnasusi ja erinevusi.

Väikeluikede kaela pikkus ja kaal jääb laululuikedele alla. Kaalu erinevusest: väikeluiged viis kuni kümme ja laululuiged seitse kuni kaksteist kilo ehk väga kaugelt ning silma järgi tunduvad raskelt eristatav. Binokliga tuleks üles otsida linnu nokk: kui väikeluige nokatüviku kollane katab nokast umbes 1/3 (laik tundub kandilisem), siis laululuigel 2/3 (ulatused ka nokale) ja veidi kogukamate lindude kael paisatab pikem nagu juba varem öeldud. Tänavusuvised noorlinnud on veel halli sulestikuga.

Laululuiged kõrrepõllul

Laululuiged kõrrepõllul

Soome rahvuslinnud on endid Eestis viimase paarikümne aasta jooksul rabajärvedel (ja mitte ainult) pesitsema asutanud ning nende arvukust hinnatakse umbes sajakonnale pesitsevale paarile.

Laululuikede ränne jääb väikeluikedega võrreldes mõne nädala võrra hilisemasse aega. Aga põhjakaartest meist ülelendavaid rändureid võime märgata veel detsembrikuus. Talvitusalad on laululuikedel ja väikeluikedel sarnased.

Põhja-Eesti või Lääne-Saaremaa avavetel talvituvad laululuiged on meile tavaline vaatepilt. Pehmemate talvede aegu kuni tuhatkond laululuike, karmimate talveolud korral mõnisada.

 

Laulu- ja väikeluiged. Matsalu

Laulu- ja väikeluiged. Matsalu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.