Jääkosklate rändeaeg

Autorid

Fotod Arne Ader

Jääkosklad

Jääkosklad

Sisu

 

Jääkoskel        Mergus merganser

 

… ja näha neid juba on, kus vähegi jäävaba vett. Läbirände kestvuseks võiks olla veel kuni kolm nädalat. Meile jääb jääkosklaid pesitsema nii saartele, rannikule, kui siseveekogudele. Kokku umbes poolteist tuhat paari.

Jääkosklaid saab vaatleja rohukosklatest eristada küll, aga vajab veidi harjumist: rohukoskla isaslinnu rinnasulestik paistab pruunitähnilisena, aga emaslinnul hoopis hallikas. Kuid rohukosklate suurema rändeni jääb veel üle paari nädala, muidugi üksikuid on juba näha.

Jääkosklad on kalatoidulised sukelpardid, kes saavad talvises jäävabas vees rannikust eemal ka kenasti hakkama. Suurte sukeldujate keha on voolujooneline: isaslindude kaal küündib paari kiloni, emaslindudel jääb kuni pool kilo väihemaks.

Isalinnud kenas valges hundsulestikus, mis veidi roosakas toonis, pea ja kael mustad, mis hea valguse puhul rohekalt läigib ja kuklakiird jätab mulje kühmuga kuklast. Lennupildis võime märgata küünarsulgedel suurt valget laiku.

Halli sulestikuga emaslinnu pea  punakalt pruun, mis läheb kontrastselt üle valkjaks rinnaesiseks. Emaslinnu kuklakiirde paistab olema kaks, mis uhkelt turris.

Kosklakongide korrastamiseks ja puhastamiseks on juba sobiv aeg, sest pesitsejate saabudes võib neid mõne nädala pärast juba näha linnupaare „krooksudes“ ringi tiirutamas, sobiva pesapaiga otsinguil.

Huvitavate lindude toimetamisi vaatleme arvatavasti mõne nädala möödudes uuesti.

Jääkosklate viimase nädala vaatlused: LINK

Koskla pesakasti puhastamine. Manilaid

Koskla pesakasti puhastamine. Manilaid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.