Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart
Soo-kurereha õitseb veel
Suvi jätkus, kuigi nädala algus oli esialgu väga jahe ja sadas vihma. Esmaspäeval mõõdeti päeval õhusooja ainult 15 kraadi, öösel langes õhutemperatuur ligi kuue kraadini ja ööpäeva sajusummaks kogunes 8...10 mm.
Järgnevalt suvine soojus taastus. Teisipäevast kuni laupäevani püsis ööpäeva keskmine õhutemperatuur taas 13 kraadist kõrgemana (13...18 kraadi piires). Kolmapäeval ja reedel tõusis maksimaalne õhutemperatuur 24 kraad
ini, mis on septembri teise poole kohta haruldane. Jõgeval registreeriti neil kahel väga soojal päeval uued vastavate kuupäevade rekordid 1922. aastast algavasse maksimaalsete temperatuuride vaatlusritta.
Järsk jahenemine toimus pühapäevaks. Keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati pühapäeval üheksa kraadi ja päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur ainult 12 kraadini. Laupäeva ja pühapäeva sajusummaks mõõdeti kokku Jõgeva linna idapiiril 12 mm ja alevikus 17 mm.
Kõrvitsa viljad
Kuna ööd püsisid jätkuvalt soojad (öökülmadeta), siis jätkasid kurgid ja kõrvitsad kasvu. Samuti pakkusid õiteilu lillepeenrad külma suhtes tundlike begooniate ja daaliatega.
Kuumaasikas viljus ja ka õitses veel
Looduses võis leida põuase ja sooja suve järel mitmeid teist korda õitsejaid (ülased, näsiniin, metsmaasikad, vaarikad jt).
Efektiivseid (üle 5 °C) temperatuure kogunes kasvavas kokkuvõttes nädala lõpuks Jõgeval juba 1785 °C, mis on 23. septembri seisuga viimase 96 aasta rekord ja ületab 340 kraadi võrra tavapäraselt kogu kasvuperioodi jooksul kogunevat summat.
Vahtrad värvuvad punaseks
Vaatamata sellele, et temperatuurirežiim püsis nädala jooksul kõrgena ja öökülmi ei esinenud, hakkasid osadel vahtratel lehed juba värvuma. Tänavu on rohkesti märgata punast värvi.
Saared kolletuvad
Paljude toomingate, kaskede ja teiste puude lehestik on juba ka tublisti hõrenenud.
Jätkus rändlindude massiline äralend: suitsupääsukesed, lõokesed, kuldnokad, rästad, linavästrikud, lehelinnud, kivitäksid jt.
Jõgeval 24.09.2018.