Tänavune mesi

Postitas Looduskalender - R, 16.08.2019 - 11.11
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

 

Ahtalehine põdrakanep

Ahtalehine põdrakanep ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Tänavune suvi on kummaline, kiire põlemise suvi. Mu maamaja aia taga on põlemist lõpetamas põdrakanepi küünal. Öeldakse, et kui viimasest lillast õietutist saab karvane viljasulg, siis on suvi läbi ja lastel aeg kooli minna.

Aga hoopis kummaline asi tabas mind siis, kui oma ainsa mesitaru lahti tegin, mesilastelt meekärjed välja lunisin ja need lahtikaanetatuna meevurri panin.

Meie pere on mesilasi pidanud tosin aastat, nii Peipsi ääres kui ka Võrumaal. Aga sellist asja polnud mu silmad enne näinud – mesi on kärjes kristalliseerunud ja välja ei tule pea midagi. Kusjuures kärjed on ilusad laigulised, on ühe taime mett ja teise oma, osa heledam ja osa tumedam. Aga kõik see on kärjekannudes kinni nagu karamellkomm.

Proovisin teadjamate soovitusel ettevaatlikult saunas soojendada, nii et vaha sulama ei hakkaks. Aga tänavuseks saagiks jäi napilt 10 kilo mett ja mett täis mitmekilosed raamid.

Mesindusguru Aili Taal lohutas mind, et sel suvel on mee kristalliseerumist paljudel, mis päriselt põhjuseks, ei tea keegi. Ja päris ilma mummud mind ju ei jätnud.

Uurisin, mis räägivad sellest tavatust nähtusest sotsiaalmeedias teised mesindushuvilised. Ja sealgi pakutakse erinevaid põhjuseid. Aga täpset põhjust ei teata. Rapsimesi pidavat kiiremini kristalliseeruma, aga rapsipõlde paljudel läheduses polnud.

Võimalik, et külm juuli oli selle põhjuseks.

Või ikkagi teatud taimede mesi. Räägitakse, et angervaksa ja põdrakanepi mesi kristalliseerub kiiremini. Ja tõepoolest, ümberringi on maastikukaitseala piiranguvööndites viimastel aastatel palju raiutud ning tavatult rohkem on lageraielankidel nii põdrakanepit, kui angervaksa.

Igatahes on mul sel aastal rohkem kärjemett ja vähem tühje raame järgmisel aastal tarru tagasi panna. Aga küllap kärjemesi annab häälele kõlavust ja peletab külmetushaigusi.

Ja teate, Aili Taal soovitab sügisel väikest tervisekuuri - klaasi vee kohta panna väejoogi sisse lusikatäis värsket mett ja sorts õunaäädikat. See lööb meeled selgeks ja viib kõhust kõrvetised.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.