VIDEO: põtrade toimetamisi hilissuvel

Postitas Looduskalender - R, 23.08.2019 - 19.00
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Image
Kolme aastasel põdrapullil on sarved veel osaliselt kaetud veresoonterikka nahaga, aga pulmlemise ajaks, mis varsti algamas hõõrutakse sügelev nahk maha
Sisu

Kolme aastasel põdrapullil on sarved veel osaliselt kaetud veresoonterikka nahaga, aga pulmlemise ajaks, mis varsti algamas hõõrutakse sügelev nahk maha

 

Põder        Alces alces

 

Kuid jooksuaeg on nendel majesteetlikel loomadel algamas. Suurte, täisjõus pullide iga algab viiendast eluaastast, aga pulmades osalevad ka juba kahe aasta vanused, kas ka edukalt on juba iseasi. Suurte pullide kaal võib küündida poole tonnini, kehapikkus jääb ikka alla kolme ja õlakõrgus alla kahe meetri. Pulmadest ja pullide kehalistest muutustest veidi lähemalt ja täpsemalt juba septembri alul.

Aga täna vaatame põtrade hilissuvist toidulauda.

Pole paremat ja mitmekesisemat aega, kui suvi dendrofaagidele sest lageraielanke näeme me ju kõikjal – parimaid toitumiskohti põtradele annab ette kujutada, massiliselt põdrakanepit ja lehtpuuvõsa, seega mitmed head aastad järjepanu.

Alustuseks ööpäevasest toidutarbest: täiskasvanud elujõus loomad tarbivad kolm-, nelikümmend kilo haljasmassi, mullikad üle poole vähem ja tänavuste vasikate taimse toidu tarve imetamise kõrval on vaid paar, kolm kilo.

Suurel loomal on ju mugav süüa puude või põõsaste lehti ja võrseid sest ümbrus on kenasti kontrolli all.

Millistest lehtpuudest siis lugu peetakse: meelsasti haabadest, pihlakakatest, pajudest, kaskedest, paakspuudest, toomingatest, vahtra- ja jalakalehtedest. Põtrade toitumise jäljed looduses on kergelt märgatavad. Peab ära märkime, et veidi sügise poole tarvitatakse ka puudelt langenud lehti.

Veekogude läheduses tarbitakse nii kaldal kasvavaid mahlakaid rohttaimi (näiteks varsakapju, ubalehti, osjasid), aga minnakse meelsasti vette ka veetaimede järele (vesikupud ja -roosid) ja vajadusel isegi sukeldutakse sest nimetatud taimed kasvavad kuni paari meetri sügavuses vees.

Sügise alul ehk meie mõistes pärast marjakorjamise lõppu liigutakse sellisesse metsa, kus leida mustika ja pohlavarsi ja mööda ei minda ka kübarseentest. Sügisesele võrsetoidulegi minnakse üle septembrikuus.

Ja ka põdrakärbseid on meie metsades juba massiliselt.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.