Talvituvatest veelindudest - karbas

Postitas Looduskalender - K, 15.01.2020 - 13.27
Autorid

Foto Arne Ader

Kormoranid bretšal. Põõsaspea neem

Kormoranid bretšal. Põõsaspea neem ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Kormoran ehk karbas        Phalacrocorax carbo

 

Jaanuari kuul kestab talviste veelindude loendus. Tänavune tormituultega kalendritalv pakub vaatlejatele kindlasti huvitavaid numbreid. Viimase kümnekonna aasta jooksul on meil loenduste aegu talvitunud kuni tuhatkond kormorani.

Kujutate Te ette, et märguvate sulgedega musta sulestikuga (päikese käes roheka metalse läikega) linnud saaksid avamere puhul tõsiste külmakraadidega talvituda?

Peale sukeldumiste seeriat tuleb sulgede vahele kogunenud vee kuivatamiseks istuda mõnele kivile ja hoida mõnda aega tiibu laiali. Tuuliste ilmade korral, kui õhusooja on vaid mõni soojakraad ja veesoojust meres kuni paar kraadi, siis tuulekülm muudab tunde suisa pakaseliseks, mida veelgi võimendab merel suur niiskus.

Toitumiseks, energiavarude taastamiseks ehk eluspüsimiseks jääb napp kaheksa tundi ööpäevast. Umbes kahe ja poole kilone hane suurune lind peab püüdma selleks kolm, nelisada grammi kala.

Jälgisin paarikümne liikmelise kormoraniseltsingu tegevust nädalavahetusel. Lindude omavaheline koostöö on „võti“, mis võib tagada kalapüügi edukuse. Osa linde on lennus ja sukeldutakse sinna, kust liigikaaslased on äsja pinnale tõusnud (juhul, kui neil saak nokas sest kormoranid ei kugista saaki vee all).

Sukelduse pikkuseks on üldjuhul nelikümmend sekundit, aga lind võib vee all tegutseda üle paari minuti.

Sukeldumise sügavuse määrab saagi paiknemine vees, kuid lindude sukeldumissügavus küünib oma neljakümne meetrini. Nagu juba öeldud kergendavad sukeldumist nii märguv sulestik (erinevalt teistest sukelpartidest kormoranidel päranipunääre seega ka määre puudub, millega sulgi märgumatuks võida). Abistavad suletavad ninasõõrmed ja väga erilised silmad, mis tagavad selge nägemise nii vee all, kui väljaspool vee keskkonda. Arvata on, et jaanuaris poegivad emakalad moodustavad hetkel enamuse lindude saagist.

Kormoranide vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.