Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

VIDEO: metsisekukk männil toitumas

Postitas Looduskalender - E, 19.10.2020 - 16.16

Video salvestas ja kommenteeris Ahti Täpsi

Enne oli metsisekukk metsa all pohlal, aga pärast kõlbasid ka männiokkad

 

Metsis ehk mõtus      Tetrao urogallus

 

Vastu talve liiguvad paiksed metsised männikutes, vähemal määral männi ja kase segametsades. Metsiste elupaikadeks ei sobi alla kuuekümne aastased  metsad. Nii loendusandmetest, kui metsiste seire kinnitab, et üle poole meie metsiste asurkonnast elutseb saja aastastes metsades.

Saage tuttavaks - Kosmosehunt

Postitas Aasta Loom - P, 18.10.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

6. oktoobril avaldas NASA oma Facebooki lehel Hubble Space teleskoobiga tehtud pildi Lupuse tähtkujus asuvast spiraalgalaktikast. 

 

Lupus ehk Hunt on 60 miljoni valgusaasta kaugusel asuv lõunataeva tähtkuju. Hunt oli juba 2. sajandil tegutsenud astronoom Ptolemaiose nimetatud 48 tähtkuju seas. Tänapäeval tuntud 88 tähtkuju hulgas on Hunt pindalalt 46. kohal. 1006. aastal plahvatas Hundi tähtkujus supernoova SN 1006, hiljuti aga supernoova 2017cbv (mida küll sellel pildil näha pole). Enesestmõistetavalt on taevase “hundikarja” heledaimad tähed Alpha Lupi ja Beta Lupi.

Kui keegi on kunagi lasknud fantaasial lennata ja mõtisklenud selle üle, kuhu lähevad hundihinged, siis… võib-olla just siia, kosmosehundi karja?

 

Laura Kiiroja

 

Õpilaste rahvusvaheline Läänemere veebiviktoriin

Postitas Looduskalender - L, 17.10.2020 - 12.12

Tartu loodusmaja kutsub õpilasi osalema

Foto Arne Ader

Kühmnokk-luikede pesakond

Kühmnokk-luikede pesakond ( www.loodusemees.ee )

Läänemere veebiviktoriin toimub juba kaheksandat korda ja sellest võtab osa peaaegu 1200 kooliõpilast üheksast Läänemere-äärsest riigist. Osalema on oodatud ka kõik Eesti üldharidus- ja huvikoolide õpilased vanuses 10-19a. Viktoriini eesmärk on juhtida tähelepanu Läänemere elustiku ja ökoloogilistele probleemkohtadele ning kasvatada õpilastes keskkonnateadlikku mõtteviisi.

UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekt kutsub üles õpetajaid koos õpilastega osalema iga-aastasel Läänemere veebiviktoriinil. Viktoriin on meetod, mida saab hõlpsasti loodusainete tunnikavasse liita ning mida on ka kaugõppes võimalik kasutada. 

Prügipaine

Postitas Looduskalender - L, 17.10.2020 - 09.09

Kirjutas, pildistas ja Kuku raadios luges Kristel Vilbaste

Millegipärast on mul juba kolmandat sügist järjest septembrikuus hästi aktiivne kirjutamisaeg. Aeg, mil unustad ära õuemineku ja loodusenautimise. Aga siis, kui peas on kõik mõtted ja ideekatked end lõplikult sasipuntrasse keeranud, istud autosse ja sõidad nii kaugele metsa kui saab, et kiiresti ei oleks võimalik tavareaalsusesse naasta. Põgened.

Põgened kaugustesse, otsima “midagi”. Midagi, mis aitaks lahendada kõik puntrasse jooksnud olukorrad. Küllap olete sel koroona-aastal tundnud sama, mis minagi. Sest inimeste jalajälgi on nüüd kogu Eesti metsaalune tihedalt täis.

Sopa allikas

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.