Emane nastik munemise aegu

Postitas Looduskalender - N, 16.07.2020 - 14.04
Autorid

Pildistas Olle Koert, www.tt.ee

Image
Nastiku emasloom pesal
Sisu

Nastiku emasloom pesal

 

Nastik ehk harilik nastik       Natrix natrix

 

Üleni musta ilma tüüpiliste kollaste kuklalaikudeta nastikut võime kohata Saaremaal ja Ruhnul.

Olle märkas nastikut oma pesal pühapäeval Põhja-Saaremaa vana talu hoovil ja talu asukoht jääb mererannast oma kuue kilomeetri kaugusele. Talus käiakse  aeg ajalt hoovi niitmas, aga nastikuid peetigi talude pidamise aegu nn „koduussideks“, sest nad hoidsid näriliste arvukust tasakaalus ja neile jäeti peale lehma lüpsi lauda kõrvale alustassile piima. Et, siis selline sõbralik ja vastastikku kasulik suhe igati kahjutu roomajaga. Talunastikute munemispaigaks oli laudatagune sõnnikuhunnik, kusjuures sinna võisid munel käia vahel ka kümned emasloomad.

Nüüd juba Olle haruldase pildi juurde.

Emasnastik muneb olenevalt vanusest keskeltläbi kümmekond muna, aga mune võib vahel kordades rohkem olla ja vahel võib sobivasse pesasse muneda mitu emast. Emane veedab pesa juures paar päeva ja pühapäevasel ülesvõttel näeme maapinnalohus, niidetud rohus üheksat muna, mis on pärgamendilaadse nahkja kestaga ning munad on omavahel kokku kleepunud. Piklike munade pikem külg on umbes tolline ja laius poole väiksem.

Emasroomajad saavad suguküpseks alles neljandal-viiendal eluaastal. Teadmiseks, et isased kuni aasta varem ning nad on emastest hulga pisemad, kõhnemad ja lühemad - pikkusega kuni kolmveerand meetrit. Täiskasvanud nastikute õrnema sugupoole esindajad ongi meie suurimad roomajad, pikkusega meetrist kuni pooleteiseni.  

Enne pesa juurest lahkumist katab emasloom munad niidetud rohuga. Sellise munade loodusliku inkubatsiooni sobivaks temperatuuri vahemik peaks olema 25 kuni 30 kraadi, aga samuti piisav hulk niiskust. Olenevalt ilmastikust ja paljust muust toimub maopoegade koorumine kuu või kahe möödudes.

Niisiis augustis või septembris pääsevad ilmavalust nägevad nastikud punast välja nagu linnud ehk „munahamba“ abil ja koorumine kestab kuni paar päeva. Vastkoorunute pikkus jääb viieteist sentimeetri ringi ja nad jäävad munemispaiga lähedusse. Hilisemal ajal koorunud ei pruugi isegi enne talvituma minekut toituda.

Vaenlasi on nastikutel ja nastikulastel palju nii suleliste kui karvaste hulgas, kaasaarvatud rändrotid. Tuletame meelde, et meie suurim roomaja, täiesti kahjutu nastik on looduskaitse all – need on tegelased, kellele ei maksa kurja teha ega isegi kurjalt mõelda.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.