Muutuste aeg nii metskitsede välimikus, kui suhtluses

Postitas Looduskalender - R, 30.10.2020 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Vaatavad

Vaatavad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Metskits ehk kaber        Capreolus capreolus   

 

Olenemata soojast sügisest võisime juba kuu aja eest täheldada metskitsedel karvavahetuse algust, mis muutis ühtlase ruuge suvekarvastiku loomad eemalt vaadates laiguti tumedamatoonilisteks. Novembri teiseks pooleks peaks metskitsede kasukas olema juba täiesti hallikas nn talvekasukas.

Sokkudel algab oktoobri lõpus tavaliselt sarvede heitmise aeg, „pulmaaeg“ ammu möödas ja tulevaks aastaks tuleb noorematel sokkudel kasvatada omale veidi võimsam sarvekroon, et olla liigikaaslaste silmis veidi väärikamal tasemel. Hea on teada, et noored sokud kannavad sarvi pikemalt ehk mõni veel jõulukuus, kui täiskasvanud vanaloomad.

Muutunud on metskitsede toidusedel, rohttaimed looduses närbuvad, aga ädalapõllud rohetavad ja ka hooldatud metsanoorendikest leiab söödavat. Eelnimetatuga kaasneb muidugi elupaikade vahetus, kabrad liiguvad vähem sest oluliseks on muutunud organismi rasvavarude talletamine.

Suvisel ajal liiguti ringi nö oma territooriumil: kitsed koos järelkasvuga ja sokud üksikult oma maaala kiivalt teiste sokkude eest kaitstes. Karvavahetuse algusega tekkisid muutused kaprade käitumises: liigikaaslaste suhtes ollakse leplikumad on tekkinud metskitsede, tänavuste noorloomade ja sokkude koos liikuvad seltsingud ja sellistel gruppidel puuduvad nn liidrid või juhid. Talviseks ajaks võivad sellised grupid oluliselt suureneda, aga see oleneb juba rohkem kohalikest tingimustest.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.