50. NÄDAL 7.12.2020.- 13.12.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 15.12.2020 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Raudremmelgas levitab seemneid
Sisu

Raudremmelgas levitab seemneid

Nädala kolm esimest päeva olid päikselised, nädala teine pool aga pilves, sadas lund ja reedest alates kattis maapinda õhuke lumekirme.

Detsembrikuus on haruldane, kui hommikust õhtuni järjest paistab selgest taevast päike. Sel nädalal esines lausa kolm niisugust päeva. Ööd olid samal ajal kuuvalged.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis kogu nädala jooksul miinuspoolel, kõikudes -2,0…-5,7 kraadini. Öösiti langes minimaalne õhutemperatuur -3,9…-8,9 kraadini.

Hall kulusel rohul teisipäeval

Hall kulusel rohul teisipäeval

Maksimaalsed termomeetrinäidud ulatusid soojematel päevadel üle null kraadi (esmaspäeval 0,5 °C, laupäeval 0,8 °C) ja külmematel jäid -3 ja -4 kraadi vahele. Kuigi termomeetrinäidud väga madalad ei olnudki, tundus tugeva tuule tõttu õues ringi liikudes ilm väga külmana. Miinuskraadidega hakkasid veekogud jäätuma.

Veekogud jäätusid

Veekogud jäätusid

Teisipäevaks oli Jõgeva alevikus paisjärv juba õhukese jääkihiga kaetud. Veetase langes ja kalda ääres tekkisid tugeva praksatusega praod jäässe. Mujal jäi Pedja jõgi veel jäävabaks. Jäätumist oli näha kalda ääres ja taimestiku vahel.

Lahtises vees võis näha sinikael-parte tegutsemas. Üldiselt oli linde linnas üsna vähe liikumas. Mitmel pool oli kuulda ja näha leevikesi. Toidukohtade läheduses liikusid rohevindid, rasva- ja sinitihased. Lendasid ringi hallvaresed, hakid ja harakad. Õnnestus märgata ühte hallrästast. Päikesepaisteliste päevadega häälitsesid valjult linnas ka seltskond varblaseid.

Täiendavat valgust saanud lehise võrsed ei ole veel langetanud okkaid

Täiendavat valgust saanud lehise võrsed ei ole veel langetanud okkaid

 

Jõgeval 14.12.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.