Raudkull Accipiter nisus
Talviste ilmadega ilmuvad väiksemad röövlinnud talilindudele mõeldud toidumajade ümbrusesse ja neid võime kohata isegi Tallinnas.
Saaki varitsetakse liikumatult puude ladvas, aga sagedasti mõnel tehnilisel rajatisel.
Välkkiire rünnak võib röövlinnule saagi tagada ja värvulisi kütivad raudkullid lennust.
Raudkulli emaslinnud on isaslindudest suuremad ja värvuselt hallima sulestikuga. Nemad suudavad isegi kodutuvidest jagu saada. Isaslinnud on ise kodutuvidest sutsu suuremad ja nii jäävad rästasarnased linnud nende suurimaks saagiks.
Kui isaslindude üldpikkus jääb kolmekümne sentimeetri ringi, siis emaslinnud on kuni kümme sentimeetrit pikemad. Kui isaslindudel kaal jääb kõigest sajaviiekümne grammi ringi, siis suured emaslinnud võivad kaaluda kuni kolm ja poolsada grammi.
Raudkull
Raudkullide tiivad on suhteliselt lühikesed, kuid laiad. Tähele võiks panna raudkullide nelja või viie vöödiga pikka saba, mis ületab pikkuselt linnu tiiva laiuse. Lennupildis on raudkullid äärmiselt kiired ja nende sööstud läbi raagus puude muljet avaldavad.
Pisemate isaslindude pea külgedel märkame punakaspruuni varjundit ja sama värvi vööte rinnal ning kõhul. Emaslindudel on need punakashallid. Noorte raudkullide seljasulestik on aga täiesti roostepruun ja muutub alles mõne sulgimisega heledamaks. Linnud jätavad oma vahipostil saaki passides saleda mulje.
Noorlindude silmavärv helekollane, aga muutub koos vanusega kirkalt kollaseks, mõnel isendil koguni säravalt oranshiks. Raudkullide nokk on sinakashall, vahanahk kollakasrohekas ja sama värvi on ka lindude jalad.
Talvine arvukus jääb mõne tuhande isendi kanti.
Raudkullide viimase nädala vaatlused: LINK