Lindude pesakaste on meil ikka väga vähe

Postitas Looduskalender - E, 15.03.2021 - 11.11
Autorid

Fotod Arne Ader

Kuldnoka kodu

Kuldnoka kodu ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Kena kodu, aga nn istumispulga peaks ära jätma kuna seda saavad kasutada pesa rüüstamisel nii harakad, kui imetajatest orav, kodukass jt. Pesakasti katuseräästas on paraja suurusega, et pesamaterjal pesakastis sademete aegu kuiv püsiks. Nimetatu on oluline ka talvel sest linnud kasutavad pesakaste ööbimispaigana.

Kuidas paigutada pesakast koduaeda nõnda, et linnud ja nende järelkasv seal endid mugavamalt tunneksid?

Lindude pesitsusajal puhuvad õnneks aasta vaiksemad tuuled, valdavalt lõuna- ja läänekaartest, aga levinumalt edelast. Seega oleks mõistlik suunata pesakasti lennuava hommikusse või kagusse. Kui lennuava suunata lõunasse võib sellega kaasneda pesakasti, kui see peaks olema veel tumedat värvi ülekuumenemine, mis ei ole järelkasvule sugugi hea. Niipalju kõrgele tõstetud kuldnokkadele mõeldud pesakastidest.

Tihastele mõeldud pesakastid võib täiesti vabalt paigutada puuvõrades paari, kolme meetri kõrgusele see on kooskõlas nende pesitsusharjumustega ja on meil kergem pesakaste hooldada. Lehestiku varjus pesakastid võime vabalt lennuavaga lõuna kaarde suunata, kui see peaks olema parem suund vaatlejale. Vastu kevadet peab pesakasti eelmiste aastate jäänustest tühjendama sest enamus linde seda ise ei tee, aga puhastamine aitab kaasa nii linnuparasiitide, kui pesamaterjalis peituda võivate haiguste levikule. Tee seda palun kummikinnastega, neid leidub praegusel ajal igas peres.

Tavalise rasvatihastele mõeldud pesaava läbimõõt on 3,5 sentimeetrit, kuid pesitsemiseks sobib selline lennuava mõõt ka varblastele ja  puukoristajatele, aga nemad kohandavad sageli lennuava omale parajaks lihtsalt savika mullaga.

Sinitihane pesamaterjaliga

Sinitihane pesamaterjaliga

Kui Sul on tahtmine liikide arvu oma aias suurendada ja oled talilinde toites seal tegutsevaid sinitihaseid peaks lennuava läbimõõt olema 3 sentimeetri paar millimeetrit alla selle sest rasvatihane ja varblased ei mahu väiksemast lennuavast pesakasti. Ja muidugi jääb sinitihastel ära pesitsusaegne stressirohke võitlus suuremate lindudega. Sinitihased on aga tuntud aiakahjurite hävitajad. Väiksema lennuavaga pesakastis saavad edukalt kasutada peale sinitihaste veel must-kärbsenäpp ja kodumetsa asukad salu-, põhja- ja tutt-tihased.

Must-kärbsenäpp

Must-kärbsenäpp

LK julgeb soovitada taskukohaseid, linnusõbralikke ja vastupidavaid pesakaste või pesakasti valmistamise komplekte, mida müüb nii Linnuvaatleja, kui EOÜ. Valmis pesakastid või omal monteeritavad komplektid on valmistanud ornitoloog Margus Ots. Pesakastide ja komplektide mõõte ja hindasid saad uurida ja osta, kui kirjutad: 

pesakastid@linnuvaatleja.ee

Vaata lähemalt, sest hind üllatab: LINK

Kuldnoka, rasvatihase ja sinitihase pesakastid.

pesakast

pesakast

pesakast

pesakast

Osta võib ka ainult detailid ja kodus koos lastega kokku monteerida.

pesakast

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.