Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart
Arujumikas
Ilm oli jätkuvalt südasuviselt soe, vahelduva pilvisusega. Päeviti tõusis õhutemperatuur 23...28 kraadini. Ka ööd olid soojad, aga sageli udused.
Minimaalne õhutemperatuur langes 12...18 kraadini. Korralikum vihm sadas teisipäeva hommikul (8 mm), mis mõneks ajaks mulla pealt poriseks tegi. Lühikesed vihmahood olid ka neljapäeva ja pühapäeva pärastlõunal ning veidi tuli vihma reede öösel, kuid need andsid vähe sademeid. Kokku lisandus nädala teisel poolel teisipäevasele sajule Jõgeval 3 mm.
Toonekured ja varesed koristatud viljapõllul
Nädala teisel poolel alustati põldudel teraviljakoristust. Koristatud põldudel kogunesid linnuparved toituma. Sageli võis näha suuri toonekuresalku. Varesed kippusid murdma ja maha sõkkuma ka kasvavat valminud vilja.
Kartulitel hakkas aiamaadel levima massiliselt lehemädanik, mis varastel kartulisortidel pealsed pruuniks võttis. Tootmispõldudel suudeti haiguse levik pritsimise abil ära hoida ja pealsed jäid roheliseks. Soe ilm pani kurgid ja kõrvitsad kiiresti kasvama.
Soo-kurereha õitseb
Rohi kasvas jõudsalt ja murud vajasid sageli niitmist.
Niitudel hakkab õisi korrast vähemaks jääma, taimedel valmivad viljad. Aedades õitsevad aed-leeklilled ehk floksid, saialilled, daaliad, esimesed hiina astrid. Varaste õunasortide õunad hakkavad korrast rohkem silma ja mõned ilusamad maha kukkunud õunad kõlbavad juba süüa.
Pahklase Neuroterus anthracinus kahjustus tamme lehtedel Jõgeva linnas
Lugeda saab Eesti Looduse 56 lk-lt.
Jõgeval, 1.8.2016.