Illustreeriv materjal LK-team
1. novembri loost oli laanepüüde lõik „kaduma“ läinud seega tutvustame metsakanalisi uuesti.
Laanepüü Tetrastes bonasia
Laanepüüd on meie looduse põlisasukad ja paigalinnud. Tegutsetakse oma suvisete pesapaikade läheduses aasta ringi. Meie arvukaimad kanalisi võib meie metsades vastu talve hinnanguliselt tegutseda umbes saja tuhande isendi ringis.
Nende elupaikadeks sobivad nii kuuse, kui männi kooslusega niisked segametsad, kus kasvavad lepad, kased, haavad, pajud ja sarapuud sest nende puude pungadest, urbadest ning võrsetest talvisel ajal laanepüüd toituvad.
Alla kolmekümne aastastes metsades me laanepüüsid ei tegutsemas märka ja kanaliste elutingimusi halvendavad oluliselt lageraided.
Laanepüüd tunneme ära pisikese pea ja noka ning jässaka kehaga järgi.
Isas- ja emaslinnud paistavad pea ühesuurused välja, kaaludes kolme-neljasaja grammi ringis. Kehapikkus jääb neil alla neljakümne sentimeetri ja tiibade siruulatust küündib poole meetrini. Tänavusuvised noorlinnud sarnanevad juba vanalindudele.
Isaslinnu kurgualusel võime märgata valges raamistuses, suurt musta laiku, silmade kohal erepunast kulmutriipu ja muidugi kuklatutti.
Emaslinnu kurgualune paistab valkjas ja kuklatutt on vaevu aimatav ja kogu sulestik paistab veidi kahvatumat tooni, kui isaslinnul.
Laanepüüde vaatlused: LINK
Teder Tetrao tetrix
Kui tedred toituvad kase segametsades kaseurbadest ja -pungadest, siis metsised tegutsevad peaasjalikult männikutes, mida video lõpukaadrites näha.
Sügisesel ajal kogunetakse seltsingutesse - mitmed silmad märkavad ümbritsevaid ohte paremini.
Tedrekanade pruun täpisvöödiline sulestik sulandub hästi loodusesse: rind, alapool ja sirge lõikega saba on pruuni, halli ja mustade vöötidega kirjatud.
Tagasihoidlik ja kenasti loodusesse sulanduva välimusega linnud. Kanad kaaluvad umbkaudu kilo. Noorlinnud seltsivad emaslindudega kuni kevadise „tedremängu“ alguseni.
Tetrede vaatlused: LINK
Metsis ehk mõtus Tetrao urogallus
Metsisekanad kannavad pruunikirjut sulestikku aasta ringi ja nende rinnal võime märgata suurt roostepunast laiku. Õlgadel selge tähniline vöö, saba pikk ja ümaraotsaline. Noorlindude sootunnused on märgatavad juba septembrikuust alates.
Kaalult tedrekanadest kuni kaks korda raskemad, mis silmaga märgatav.
Talviseks toiduks männiokkad ja maapinnal kanarbikuliste viljad seni, kui lumevaip need katab.
Metsiste vaatlused: LINK
Metsisekana