Hannu Hautala
Festivali fotoprogramm on jõudnud ringiga sinna, kust omal ajal alustas - taas on Matsalus Soome loodusfoto elav legend Hannu Hautala.
Lihula mõisas esineb Hannu ettekandega laupäeval 24.septembril kell 14.
„Islandi linnud”
Pildiprogrammid: „Kotkas lendab päikese poole”, „Laululuik” ja „Ühe loodusfotograafi elu”
Fotoprogramm tõotab tulla huvilistele põnev ja algab laupäeval juba kell 10 ja seda tutvustame lähemal homme.
Hannu Juhana Hautala
sünd. 12.05.1941
vabakutseline loodusfotograaf aastast 1970
koostanud üle 50 loodus(foto)raamatu
tema raamatuid on tõlgitud rootsi, vene, inglise, saksa, prantsuse, itaalia ja jaapani keelde
Soome loodusfotograafide ühenduse asutajaliige
Eesti looduskaitse seltsi auliige
Oulu ülikooli audoktor (PhD)
kunstnikupension Soome riigilt aastast 2004
Tegelikult jõudis kõigepealt kohale Hautala näitus „Metsän poika”. See pandi juba septembri esimestel päevadel üles Haapsalu kultuurikeskusesse. „Niivõrd suurejoonelist näitust ei olnud mõtet vaid viieks festivalipäevaks üles panna. Koos Eesti Looduskaitse seltsi esimehe Jaan Riisiga soovisime, et näitust saaks pikema aja vältel külastada võimalikult palju huvilisi. Samuti ei leidnud me niivõrd mahuka näituse jaoks Lihulas ja selle ümbruses sobivat eksponeerimispinda, seepärast sai näitus viidud Haapsalu kultuurikeskusesse, kus näidatakse ka festivali ajal loodusfilme,” selgitas festivali fotoprogrammi juht Heiko Kruusi.
„Metsän poika” võtab kokku Hannu Hautala elutöö – näitus ja samanimeline raamat koosnevad 49 pildist, mis on üles võetud aastatel 1966–2014. Iga aasta on esindatud ühe, autori jaoks olulise fotoga. „Näitus on kui viiskümmend aastat loodusfoto ajalugu. Ta iseloomustab Hautalat paelunud teemasid, kuid annab ka ülevaate fotograafia arengust pika perioodi vältel,” märgib Kruusi. „Kuigi Hautala pildistab siiani filmile, siis on suuremõõtmelistel fotodel märgata tehnilist arengut ka viimasel kümnendil, seda eeskätt seoses parema optika kasutamisega,”.
Paljudel eestlastel on siiani meeles Hautala esimene näitus Eestis. See sündis sügaval nõukaajal, 1984. aastal. Tammsaare majamuuseumis ja mujalgi eksponeeritud „Kuldkotkas ja valge luik” oli esimene maailmatasemel fotonäitus, mis siiakanti jõudis. Tsiteerides Kalju Suure poolt toonasesse kultuurilehte „Sirp ja Vasar” kirjutatud nupukest: „Fotod on teostatud näidistasemel. Autor teeb aastas umbes 30 000 ülesvõtet range valikuga. Näituse vormistamine (raamid, paspartuud ja lisaks läbipaistev, kuid tagasipeegelduseta katteklaas) on väga mõjuv.”
Matsalu-kandis on Hannu Hautala käinud pildistamas 90ndate esimesest poolest alates. Ta oli siin ka tänavu kevadel pärast seda, kui oli tähistanud oma 75. aasta juubelit näituse avamisega Narvas.
Hannu Hautalaga on festivalil võimalik kohtuda kahel korral: laupäeval näitab ta oma pilte Lihula mõisas ja pühapäeval jagab selgitusi näituse lõpetamisel Haapsalus.
Pühapäeval 25. septembril Haapsalu Kultuurikeskuses kell 11
Hannu Hautala näituse „Metsän poika” lõpuüritus, kus autor jutustab lugusid oma piltide juurde.