VIDEO: kaelustuvide rännuaeg

Autorid

Video Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Sisu

 

Kaelustuvi ehk meigas          Columba palumbus

 

Meigastel algas ränne septembris ning lõpeb koos oktoobrikuuga. Talvitumisaladeks nii lääne-, kui lõunapoolne Euroopa, aga mõned isendid katsuvad ka meie kliimas hakkama saad.

Pesitsusvälisel ajal on kaelustuvid seltsingulased, moodustades päris suuri parvesid. Nende lendutõusu tiivaplagin kuuldub kaugele - kui see toimub ootamatult, siis isegi veidi ehmatavalt.

Põllumeestel osa vilja veel koristamata, seega kaelustuvidel söögipoolist rohkesti.

Võrreldes kodutuvidega on kaelustuvid kogukamad, sulestik ikka tuvihall, pikema kaela ning  sabaga. Rinnasulestik erksalt roosa, kaelal valge kaelus, sellest kõrgemalt veidi rohelist – värvikas, kas pole.

Noorlindudel kaelal võime märgata nii roosat kui rohelist, kuid puudub veel valge kaelus nii, et vana- ja noorlinnud on selgelt eristatavad. Lennupildis hakkab silma tiibade esiserva valge ääris. Sinakashall suhteliselt pikk saba lõpeb laia musta äärisega. Nagu videost näha saavad kaelustuvid saavad elektriliinidel, aga samuti puuoksel liikumisega kenasti hakkama.  Lennus ollakse kiired ning jõulised.

Meie looduses pesitses tänavu meikaid üle viiekümne tuhande paari. Lihtsalt võrdluseks võiks tuua, et umbes sama palju on meil ka kodutuvisid.

Vaata viimase nädala kaelustuvide vaatlusi: LINK

Kaelustuvid

Kaelustuvid

Sildid:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.