Pildistas LK-team
Metsisekana
Metsis ehk mõtus Tetrao urogallus
Kas pole kena värvikas lind? Tagasihoidlikuma hallikaspruuni sulestikuvärvuse ja lühema sabaga tedrekanaga võime segamini ajada küll.
Metsisekana ongi kana suurusega ehk pooleteise kilo ringis kuid vanemad isendid võivad kaaluda isegi kilo jagu rohkem. Kõigest hoolimata jääb nende kaal uhketest isaslindudest kuni poole võrra väiksemaks.
Kollakalt ruske tumedavöödilise sulestikuga, pruunika rinna ja valgetest tähnidest vöödiga õlgadel. Metsiste jalad on sulised kuni varvasteni. Kana saba värvus jääb silmahakkavalt roostekarva olles paarikümne sentimeetri pikkune ning linnu lendu tõustes märkame, et sabaots on ümar.
Metsiste lendutõus käib valju robina saatel. See teab kes on näinud ja kuulnud.
Praegu leiavad metsised metsadest vesisevõitu mustikaid ja sinikaid, aga männikutes on pohlad maitsvad nagu rabaveertes jõhvikad. Need marjad kuuluvad metsiste toidu hulka kuni püsiva lumekatteni sest siis jäävad söögiks vähetoitelised männiokkad. Kruusateede veertes nokitsetakse kanalistele kohaselt pugusse väikeseid kivikesi. Seal võime neid sügisel kohata sest metsised on päevase eluviisiga.
Kui peaksid sügisel märkama tumepruuni sulestikuga ja mustade tiivasulgedega tegelast, siis on tegu tänavusuvise metsisekukega. Täiskasvanud isaslinnu tunneme kindlasti ära sest tema kannab juba septembrist silmatorkavat musta hundsulestikku.