Koos Otepää piirkonna noorte looduskaitsjatega sügisest talve

Autorid

Kirjutas Margit Turb, Keskkonnaameti keskkonnateadlikkuse spetsialist

Pildistasid Margit Turb ja Imre Arro

Image
Sisu

Pühajärvel

Novembri kolmandal nädalalõpul said Otepää looduskeskuses taas kokku Otepää piirkonna noored looduskaitsjad. Osalisi oli alates teisest klassist kuni põhikooli lõpetajateni – kokku 11 hakkajat noort, neile lisaks mõned hilisemas nooruses looduskaitsjad.

Reedese talgutöö ülesandeks oli kalakudeala korrastustööd. Varasemalt on ikka täiskasvanud olnud need, kes suunavad ja näitavad, mida kust ja kui palju teha. Sel korral anti juhtohjad noorte endi kätte. Toimetati kahes rühmas. Rühm näitas töömehele ette, kust võsa lõigata. Lõkke tegemine ja okste kandmine jäi noorte endi ülesandeks. Kui töö tehtud, konstateeris kaladega sinapeal olev õpetaja Peeter, et nüüd tuleb ka suve teisel poolel sel alal heina niitma hakata. Siis on ülejärgmisel kevadel haugil eriti hea lupsu lüüa.  

Võsatööd

Võsatööd

Käepaela tegemine

Käepaela tegemine

Õhtune koosviibimine Otepää looduskeskuses jagunes kahte ossa: peale sissejuhatavat ajuragistamismängu meisterdas igaüks endale  ellujäämiskäepaela. See koosnes ca 2 m pikkusest langevarjunöörist, mis talub üle 200 kg raskust, ning pistlukust. Nii ei ole matkale minnes vaja eraldi kahte abivahendit otsida, piisab käepaela käele panemisest. Ja kui matkal vajab näiteks saapanöör asendamist või on vaja teha endale varjualune, siis on nöör omast käest võtta. Pistlukk on ka käepärast, juhuks kui näiteks mõni kotikinnitus üles ütleb.

Hilisõhtune programm jätkus kaheseansilise kinoõhtuga. Tänu Matsalu loodusfilmide festivali toele oli võimalik vaadata loodusfilme, ja seda lausa eestikeelsete subtiitritega. Noorematele esitas Margit sünkroondublaaži, et ka nemad saaksid suurtega võrdse elamuse. 

Paadiga Pühajärvel

Paadiga Pühajärvel

Kokkusaamine tipnes laupäevase paadiretkega Pühajärvel. Üle öö oli loodus jõudnud sügisest talve. Aurav järv, lumised puud, jääpurikad Kloostrisaare kaldaveerel, kalamehed järvel, sõtkad, kosklad, hõbe- ja hallhaigrud, kühmnokk-luiged kogunenuna järvekäärudes – jälgimist oli küllaga. Vahepeal tahtis külm tahtis sõrmedele ligi tikkuda. Hoogsa aerutamisega sai see õnneks jälle tükk maad eemale peletatud.

Kloostrisaare tamme ümbermõõt on neli noort

Kloostrisaare tamme ümbermõõt on neli noort

Kloostrisaarel näitas Tarmo looduskaitsealuseid Kloostrisaare tammesid ning rääkis, millised oleksid Otepää kandi metsad, kui loodus toimetaks siin omasoodu. Vaatlesime Kloostrisaare metsa pärnasid, mida majandatud Otepää metsades ei näe.

Otepää noore looduskaitsja kokkusaamine toimus Keskkonnaameti ja Pühajärve põhikooli koostöös. Noore looduskaitsja programm on loodud selleks, et suurendada noorte keskkonnateadlikkust, arendada noorte koostöövõrgustikku kaitsealadel. Eestis korraldab noore looduskaitsja programmi tegevusi Keskkonnaamet, üle-euroopaliselt koordineerib programmi Euroopa Kaitsealade Liit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.