Kõik tunnevad kodutuvi

Postitas Looduskalender - N, 26.01.2023 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Kodutuvi

Kodutuvi ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Kodutuvi        Columba livia f. domestica

 

Kodutuvid on paigalinnud, inimkaaslejad ja enamalt jaolt asulates pesitsejad. Nende arvukuseks talvisel ajal võiks hinnata kuni saja tuhande isendi ringis.

Välimuse järgi kodutuvisid eristada ei anna ja nende sulestiku värvus võib varieeruda tugevalt.

Kodutuvi veebikaameral

Kodutuvi veebikaameral

Sagedamini märkame hallika põhivärvusega kodutuvisid. Nende lindude tiibade pealmine pool on hall, millel iseloomulikud laiad vöödid, alaküljed paistavad heledad ja päranipuala valge. Halli saba ots paistab tumedana ja hoitakse lennu ajal lehvikuna laiali. Kaela ja puguala sageli metalse läikega. Silmad tumepunased, nokk mustjaspruun valge vahanahaga nokatüvikul, jalad punakaspruunid. Kehapikkust üle kolmekümne sentimeetri, kaalu kuni nelisada grammi. Tähelepanelikud on kindlasti märganud, et suuremate linnade tuvid paistavad tumedama sulestikuga.

Arvata võib, et kodutuvi on Eestis esimene püsima jäänud võõrlinnu liik, kes toodi juba kodustatult Saksamaalt ja 20. sajandi alul olid linnud meie linnade tavalised asukad.

Kodutuvid on saanud oma alguse kaljutuvist Columba livia ja tuvilatest pääsenud kirjatuvidest ning seetõttu kujunesid tõugude ristumisel välja tänapäeva erivärviliste sulestikega kodutuvid.

Miks me talvisel ajal kodutuvisid vaatleme?

 

Kodutuvid kurameerivad

Kodutuvid kurameerivad

Tavaliseks pesitsusajaks jäävad neil teadupärast märts ja september. Kui linnud leiavad võimalus sisse pugeda veidi soojematele pööningutele või ventilatsiooniseadmete ruumidesse, siis võivad nad pesitseda aastaringselt.

Emaslind muneb kaks valget muna, mis on umbes vutimunade suurused. Mõlemad vanalinnud hauduvad mune ja selleks kulub veidi alla paarikümne päeva.

Koorunud tuvipojad lennuvõimestuvad juba kolme nädala möödudes. Paari nädala jagu saavad noorlinnud vanalindudelt veel lisatoitu ja juhiseid edaspidiseks iseseisvaks eluks…

Linnamaastikus on kodutuvid talvisel ajal raskesti loendatav liik, sest ollakse pidevalt toiduotsingutel ja seega võivad territoriaalsed ümberpaiknemised olla päris suured. Lisaks kõigele ei moodusta kodutuvid kindlalt koos liikuvaid linnusalkasid.

Linnuhuviliste poolt üles tähendatud kodutuvide viimase nädala vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.