01.42 - 18.48   Moon phase and illumination -0.75%

Kevadseened mida võib ilma kupatamata toiduks tarvitada

Autorid

Pildistasid Kristel Vilbaste, Sven Pruul, Arne Ader ja Wikipeedia

Image
Sisu

Kuhikmürklit pildistati üleeile Tartus

 

Kuhikmürkel                Morchella conica

 

Kuhikmürklid on tõeliselt maitsvad seened ja neid võib ilma kupatamata tarvitada, kuigi seene nimi võib veidi kummastust tekitada - „mürkel“.

Kuhikmürklite kasvukohad on valgusrikkad ja rohtunud. Kasvukohtade nimistu on pikk ehk siis pigem hõredamatest lehtmetsadest, okasmetsade servaaladelt, metsalagendikelt, raiesmikelt, puisniitudelt, kruusateede veertest, aga samuti parkidest ja aedadest (aga nö „linnaseeni“ ei soovitaks kellelgi söögiks tarvitada). Tihedamasse metsa kuhikmürkleid otsima minna ei ole mõtet.

Kuhikmürklid kasvavad hästi Lääne-Eesti lubjarikastel muldadel, kuid aastad võivad olla äärmiselt erinevad saagikuse poolest juba tuntud seenekohal, aga vahel võib koos kasvada kuni paarkümmend seent või moodustada nn seeneringe.

Kena välimusega seened on koonusekujulise püstiselt kärjeliste hapravõitu kübaratega, aga kuluheinast nad endid läbi ajavad. Kübara värvus võib oluliselt vahelduda alates hallikast kuni mustjaspruuni värvuseni. Valkjas jalg on seest õõnes.

Sven Pruuli mõne aasta tagune kurrelisaak

Sven Pruuli mõne aasta tagune kurrelisaak

 

Kurrel (böömi sõrmkübaraseen)      Ptychoverpa bohemica 

 

Kurrelid kasvavad niiske pinnasega haavikutes, haava-segametsades, aga vahel ka haavavõsastikes.

Sõrmkübaraseente kasvukohti leidub üle Eesti ja mõnes haavikus võib saak hoolikale otsijale suisa rikkalikuks kujuneda.

Mille poolest kurrel mürklitest erineb?

Kurreli habras ookrikarva kübar on kaetud tihedalt ebakorrapäraste pikivoltidega ja kübara alaserv ei ole jalaga kokku kasvanud (millest ka sõrmkübara nimetus). Seest õõnes seenejalg võib vahel kasvades väga pikaks venida.

 

Ümarmürkel 

Ümarmürkel www.loodusemees.ee ) 

 

Ümarmürkel             Morchella esculenta  

 

Ka ümarmürklid eelistavad kasvukohal lubjarikkamat mullastikku ehk mandri põhja- ja lääneosa, aga Saaremaal või meie merelaidudel võib ümarmürkleid kasvada suisa massiliselt.

Otsida tasuks puisniitude rohtunud pinnaselt, metsade servaaladelt, kadastikest või  loometsadest. Harvemini võib seeni leida ka parkidest või teistest inimtegevuse poolt mõjutatud aladelt.

Seenekübar nimele omaselt ümaravõitu ja värvuselt kuni kollakaspruun. Kübara välispinna kärjelisus paistab ebakorrapäraselt selle  läbimõõt võib olla umbes viis sentimeetrit. Õõnes seenejalg on kas valkjas või kollakas ja jämeneb maapinna lähedal.

Teadma peaks sedagi, et me ei ole mürkleid mitte ilma asjata kiitnud, sest maailmaturul jäävad nende hinnad ainult trühvlitele alla.

Ilus on kevadine aeg metsas, et veidi ringi hulkuda ja kui trehvab oma toidulauda rikastada millegi tõeliselt väärtuslikuga, milles sisaldub arvestatav kogus D-vitamiini.

Maitsvate seente valmistamise retsepte leidub  internetis hulgaliselt. Leidke oma maitsele sobiv ja katsetage. Kui leiate ainult üksikuid seeni, saate need lisada nii suppidesse kui hautistesse…

Hiidmürkel

Hiidmürkel

 

Hiidmürkel               Morchella elata

 

Hiidmürklit hinnatakse samuti heaks söödavaks seeneks.

Kasvukohad lubjarikkamal pinnasel ehk Põhja- ja Lääne-Eestis.

Hiidmürklid kasvavad metsaveertel ja vanal kõdupuidul, eriti seal, kus metsalangetamise järgselt on kunagi seisnud palgivirnad.

Aga neid seeni võib leida ka koduaedadest kunagiste puuvirnade asemetelt.

Kui välimust teiste mürklitega võrrelda: oluliselt kõrgemaks kasvav, teravatipuline ja koonusjas.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.