Video saatis Mikko Merila
Foto Arne Ader
9. juuni 2023, kellaaeg 16:40 oli nastik Pärnu ranna lähistel kergliiklusteel
Harilik nastik ehk nastik Natrix natrix
Näete kui vaevaliselt liigub nastik asfaltkattega teel ja kuidas muutub liikumine kiireks, kui ollakse jõudnud taimestiku vahele – kui on taimedelt saada külgtuge roomaja kehale pole liikumisega mingeid raskusi.
Nastikute kehavärvus varieerub terashalli ja musta vahel. Pea külgedel on märgatavad kollased, kreemid või oranžid laigud. Täiskasvanud keskmise roomaja pikkus võib küündida isegi üle meetri ja sellised isendid on tavaliselt emasloomad. Isasloomad jäävad reeglina pea poole pisemateks.
Nastik teel ( www.loodusemees.ee )
Miks on nastikuid koduussideks kutsutud?
Nastikud kohanevad inimestega suhteliselt kergelt ja need roomajad ei ole mürgised, kuigi teevad kiusaja suunas suletud suuga pealööke ja võivad vahel isegi hammustada, aga ka selline naksamine ei ole hirmus. Kätte võtmisel võib nastik eritada vahel vastikulõhnalist pärakunõret.
Loodusesõbrad teavad, et nastikud ujuvad meelsasti ja seda nii magedas- kui merevees. Nastikute elupaigad jäävad kas niiskematele aladele või veekogude lähedusse.
Nastikute emasloomad hakkavad alates juulikuust munema oma nahkja kestaga mune – aga sellest räägime juba siis, kui aeg niikaugele jõudnud.