Metsa pildistas LK-team
Kes kasutab selliselt söögilauda?
Orav ehk harilik orav Sciurus vulgaris
Orav korjas kuusekäbid maast, et seemneid kännul süüa kus ümbruskonnast parem ülevaade, seega võimalike ohtude vältimine lihtsam ja sellistes kohtades võib söödud käbisid olla päris palju.
Kui käbikuningas õngitseb omale käbi kuusel, siis seal ta seemnetega ka maiustab. Maapinnale pudiseb päris üpris narmendav käbisoomusteta jäänus, aga käbiots jäetakse alles (hiired närivad ka käbiotsa ära).
Linnupesa Lahemaal
Punaselg-õgija Lanius collurio
Kellel võiks selline hiline munadega pesa kuuluda? Uurisime kindluse mõttes linnumees Arne Adrilt: „Kindlalt ei julge pakkuda. Aga kuna pesas on oksaraage ja pesalohk pole väga peenelt viimistletud, siis pakuksin punaselg-õgijat. Mul endal on üks seesugune punaselg-õgija pesa foto.“
Juunikuu teisel poolel võime täiesti vabalt punaselg-õgijate pesale sattuda, sest linnud ehitavad oma pesa tavalisemalt madalale puuokste varju või põõsastesse ja pesa paistab päris korratuna olevat ehitatud.
Erinevates punaselg-õgija pesades võivad munad olla erineva värvuse ja tähnidega, aga ühes pesas pea sarnased. Munakoore põhivärvus jääb tavaliselt kas rohekaks või roosakaks. Tumedamad tähnid ja laigud munadel rohekad, pruunid, hallid…
Haudevältus punaselg-õgijatel on veidi pikem, kui paar nädalat.
Pähkel hakkab looma
Harilik sarapuu Corylus avellana
Pähklid on juba väljast, aga tuuma pähklitel veel sees ei ole.
Soovitus saunalistele sest värske sarapuuviht on praegusel ajal äärmiselt mõnus: pehme ja hästi lõhnav. Kes proovinud, teab teistelegi soovitada.
Kui uurite sarapuude lehestikku lähemalt võite märgata kasvamas juba tuleva kevade isasõisi, mis ripuvad kahe kuni neljaharuliste pisikeste urbadena lehestiku varjus.