Pildistas Kristel Vilbaste
Allpool olevad fotod Vikipeediast
Mullamurelastel pulmad
Mullamurelane ehk must sipelgas Lasius niger
Me kõik, ka linnainimesed tunnevad neid pisikesi musti murelasi. Oma elukohtadeks valivad nad meie aedades ja hoovides nii kõnniplaatide kui kivialused, ehitiste vundamendid, kasvuhooned, lillepeenrad, puukoore all ja mätaste alused, mis paar nädalat enne pulmalendu maapinnal veidi kõrgemaks kerkivad endi pesa sellega reetes. Uued pesa asukohad valitakse päikesepaistelistele ja piisava niiskusega kohale. Päris tüütuks lähevad mullamurelased siis kui tungitakse eluhoonetesse, kus otsitakse toiduks ülesse kõik magus, on ju neid kutsutud isegi suhkrusipelgateks.
Meil teevad mullamurelased pulmadega algust tavaliselt juulikuu alul (Kristel pildistas toimuvat möödunud reedel Tartus), aga mullamurelaste pulmad võivad kesta varasügiseni välja.
Tavaliselt on nii, et pesadest väljuvad esimestena väiksemad tiibadega isasmurelased ja veidi aja möödudes pea poole suuremad emased. Siis saab alguse lühiajaline pulmalend.
Tiibadega noor emane mullamurelane
Pulmalennule siirduvad noored emased on umbes sentimeetri pikkused, kaaludes umbes viisteist milligrammi aga näevad isastest poole suuremad välja, kuigi viimaste kaal on vaid ühe milligrammine.
Paaritumine võib emastel toimuda kas ühe või mitme isasega, aga peale pulmalendu murtakse omal tiivad ja emased siirduvad uut pesa otsima ja isased on täitnud oma ülesande ning hukkuvad peale pulmalendu.
Tiibadega isasmurelane