Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
Valge-toonekured karjamaal
Nädal kujunes jahedaks ja sajuseks.
Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 14…17 kraadi vahel, olles tavapärasest (keskmine 1991…2020) kõige jahedamatel päevadel ligi kolme kraadi madalam ja soojematel päevadel normile lähedane. Esmaspäeval ja teisipäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur ainult 19 kraadi piirimaile, samas nädala maksimaalseks termomeetrinäiduks registreeriti neljapäeval õhus 24,6 °C.
Näsiniine viljad on ilusad kuid mürgised
Vihma sadas vähemal või rohkemal hulgal kõigil nädalapäevadel, kokku 42 mm, mis moodustab viimase saja aasta kogu juulikuu keskmisest Jõgeval 55%, normist (keskmine 1991…2020) 65%.
Äikest esines esmaspäeval ja laupäeval. Kõige tugevam vihm tuli laupäeval, kui ligikaudu tunniga sadas maha kella viie paiku õhtul 15 mm ja ööpäevaga 22 mm.
Vesi ei jõudnud kohe mulda imbuda ja püsis lühikest aega kartulipõllul vagude vahel. Samuti oli vett näha vihma järel põldudel tee äärtes tallatud kohtades.
Vihmaga lamandunud põldtimut
Põuaga kasvanud teraviljapõldudel ümbruskonnas lamandumist ei märganud. Ainult kõrgekasvulised põldheinad olid tuulest ja vihmavalingust sasitud.
Nädala jooksul hakkasid kartul ja teised köögiviljad, põldheinad hoogsalt kasvama. Paljud kartulisordid moodustasid õisikuid ja alustasid õitsemist, millega koos toimub mugulate moodustamine ja kasv, taimede veetarve on suur.
Kasteheinad annavad tumelilla värvi niidule
Taliodra põllud muutusid kollaseks. Värvusid sõstarde, toompihlakate ja kultuurmustikate viljad, mis äratas lindude tähelepanu valmivatele marjadele.
Aed-põõsalinnu pojad, pesa asus näärelehise kibuvitsa põõsas
Paljudel linnuliikidel on pesades veel munad või pojad. Pesitsusrahu peaks kõikjal kestma vähemalt juuli keskpaigani.
Raiesmikel levib massiliselt üheksavägine
Jõgeval 10.7.2023.