Salvestas LK team
Fotod Arne Ader
Saabujatest näeme kiivitajat, põldlõokest lõõrimas ja sookurge
Mõne päeva tagused soojad ilmad ja sobivad tuuled tõid meile saabujaid ja läbirändureid. Aga ilmad on päikesepaistest hoolimata muutunud põhjakaartest puhuvate tuulte mõjul oluliselt jahedamaks ja ööd suisa külmadeks. Pole midagi imestada, sest tulla võib märtsis ka lund…
Mõned talvised päevad ei pane värvulisi veel lõuna poole tagasi lendama, aga vaatame täna, kuidas ja millal on aastate lõikes suuremal hulgal nimetatud rändlinde meile saabunud?
Kiivitaja ( loodusemees.ee )
Kiivitaja Vanellus vanellus
Kiivitajate kirjeldamise jätame linnuhuvilistele. Näeme esimese laine saabujaid ja põhja pool pesitsevaid läbirändajaid. Arukama rände tippaeg algab olenevalt ilmadest ja rändetuultest alles paari nädala pärast ja kestab aprilli esimese dekaadi lõpuni. Kiivitajad on niitude, põldude ja soode asukad ja neid peaks meile pesitsema jääma vähemasti viiskümmend tuhat paari.
Kiivitajate vaatlused: LINK
Põldlõoke
Põldlõoke Alauda arvensis
Põldlõokeste lõõritamine on äärmiselt meloodiline, aga ei ole rikas helindite poolest, kud rõõmustab kuulma trehvajat.
Suuremat rändelainet ootame sarnaselt kiivitajate saabumisega. Põldlõokesed on meil arvukad pesitsejad niitudel ja põllumaastikel ning nende arvukus jääb enamaks, kui pool miljonit pesitsevat paari.
Põldlõokeste vaatlused: LINK
Sookured
Sookurg Grus grus
Sookurgede esimene laine on kohal ja ettevaatlikud linnud annavad endist häälekalt märku. Kohata võime nii paare kui rännul olevaid seltsinguid. Nende arvukam ränne peaks algama kuu keskel ning kestma veel aprillikuul. Meile peaks pesitsema jääma umbes seitsme tuhande sookure paari ringis.
Sookurgede vaatlused: LINK