VIDEO: ööbik laksutab

Postitas Looduskalender - R, 07.06.2024 - 08.08
Autorid

Video salvestas ja pildistas Karl Adami

Sisu

 

Ööbik        Luscinia luscinia

 

Ööbikud ehkki veidi külmaõrnad linnud, saabusid meile tänavu maikuul, kui keskmine ööpäevane temperatuur tõusis kaheksa soojakraadini.

Saabumise järel laulavad isaslinnud, et teavitada emaslinnule oma võimalikust pesitsusalast, mis jääb lehtpuude võsarindesse ja seda sarnaselt võsastunud parkides või kalmistute äärealadel.

Pesa rajatakse maapinnale, enamasti põõsa varju. Juunikuu algupoolel on ööbiku emaslind pesasse munenud sagedamini viis pruunikat või oliivirohelist muna. Haudumisega tehakse algust juba enne viimase muna munemist ja haudeaeg kestab sarnaselt teistele värvulistele paar nädalat.

Ööbik

Ööbik

Isalind laulab sageli madalas põõsas, tiivad veidi ripakil ja langetatud sabaga. Ööbikuid kuuleme laulmas sagedamini, kui neid näeme. Linnu elav laul kuuldub kaugele vaiksetel öödel, kestes päikese tõusuni ja raugeb paari-kolme tunni jooksul. Päevasel ajal võime isaslindu laulmas või häälitsemas kuulda juhuslikult.

Pesitsusperioodi lõpus laulavad ööbikud ainult öösel, sest pojad vajavad toitmist ja lennuvõimestuseni läheb noorlindudel umbes kümme päeva ning siis lakkab ka ööbikute laul. 

Ööbikud meil teist korda ei pesitse.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.